Skip to main content

Huawei tarafına işlemci üretimi ve kullanımı konusunda ABD ambargosu genişleyince MediaTek, muaf tutulmak için ABD hükümetine başvuruda bulundu. Eğer muafiyet başvurusu kabul edilmezse, MediaTek bir daha Huawei’ye işlemci satamayacak.

Geçtiğimiz aylarda ABD hükümetinin getirdiği yeni düzenlemelerle beraber, büyük işlemci üreticilerinin Huawei ile ticari anlaşmalar yapabilmesi ve firmanın bu üreticilerden tedarik sağlayabilmesinin önü kapatılmıştı. Huawei, hâlihazırda TSMC yonga döküm tesisinde HiSilicon Kirin işlemcilerini üretiyordu. Yapılan düzenlemenin ardından Huawei, HiSilicon fabrikasını durdurma kararı aldı ve mevcut duruma alternatif çözümler arama yoluna gitti.

ABD tarafında yapılan düzenlemenin kapsamı iyice genişleyince ortaya çıkan tabloyu kısaca paylaşmakta yarar var. Söz konusu düzenlemede ABD merkezli teknoloji şirketlerinin; donanım veya yazılım fark etmeksizin kullanılacak herhangi bir teknolojinin yardımıyla Huawei firmasına donanım tedarik etmesinin önü tamamen kapatıldı. Yani ABD menşeili herhangi bir cihaz ya da yazılım kullanılarak, Huawei’ye satılacak bir parçanın üretimi bloke edilmiş oldu.

Bu durum sadece HiSilicon işlemcilerinin üretimini durdurmakla kalmıyor, aynı zamanda Qualcomm, Samsung ve Mediatek gibi üreticilerin de Huawei’ye donanım satamayacağı anlamına geliyor. Diğer yandan ambargodan inisiyatif almak isteyen işlemci üreticisi MediaTek, muaf tutulmak için ABD hükümetine başvuruda bulundu. Eğer muafiyet başvurusu kabul edilmezse, MediaTek bir daha Huawei’ye işlemci satamayacak.

Bu gelişmeler sektör adına önemli bir detay çünkü Huawei sadece akıllı telefon pazarında değil, mobil ve network sektöründe de önemli bir üretici. Bu cihazlarda kullanılan pek çok irili ufaklı mikroçip MediaTek tarafından üretiliyor. Eğer ambargo muafiyeti sağlanamazsa, Huawei’nin network teknolojileri alanındaki geleceği de sıkıntılı bir hâl alacak gibi görünüyor.

Huawei’nin bu konuda bir içe dönüş hazırlığı yapmakta olduğu biliniyor ve söylentilere göre şirketin ilk bağımsız üretime sahip işlemci modellerini yıl sonunda görmeye başlayacağız.