Skip to main content

Twitter, bir güvenlik hamlesi olarak sahte hesapların oluşumunu engellemek için yazı tipini değiştirdi.

Bugün Twitter’a girdiğinizde bir değişiklik fark ettiniz mi? Evet, Twitter yazı tipini değiştirdi.

Twitter bu değişikliğin neden yapıldığını açıklamadı. Ancak Twitter’ın taklitçileri tespit etmeyi kolaylaştırmak için yazı tipini değiştirdiğini düşünülüyor.

Yeni yazı tipi, eskisiyle büyük oranda benzerlik gösterse de bazı minik farklar var. Dikkatlice bakarsanız, büyük i ve küçük l harfleri, 0 sayısı ve büyük o harfinin arasındaki farkları görebilirsiniz.

Konuyla ilgili tweet atan NiemanLab’dan Joshua Benton, Twitter’ın Chirp adlı kendi yazı tipini kullanmaya devam ettiğini, çok benzer karakterleri ayırt etmeyi kolaylaştırmak için de OpenType stilistik kümelerini kullandığını söyledi.

Web3 is Going Just Great’in yaratıcısı Amerikalı yazılım mühendisi Molly White ise, attığı tweet’inde Twitter’ın yeni bir yazı tipi kullanarak sahte hesapları azaltmak için bazı girişimlerde bulunduğunu belirtti.

Twitter kullanıcı adlarında görülebilen bu değişiklikler, gerçek ve sahte hesapları ayırt etmeyi kolaylaştırıyor. Söz konusu değişiklik şu an sadece masaüstü sürümünde fark edilebiliyor, mobil sürüme ne zaman geleceği ise merak konusu.

Kaynak: Twitter changed its font, and there might be a very good reason for it – Mashable