Skip to main content

Medium, “açıkça belirtildikleri” sürece yapay zekâ ile yazılan içerikleri memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

Şirket, blog yazarlarının ve yayıncıların içerik yazmaya yardımcı olmak için ChatGPT gibi araçları kullanabileceğini, ancak bu açıklanmazsa içeriklerin Medium’un öneri özellikleri aracılığıyla paylaşılmayacağını söylüyor.

Çevrimiçi yayıncı Medium, kullanıcıların ChatGPT gibi yapay zekâ yazma araçlarının yardımıyla yazılan içerikleri, bu teknolojiyi kullandıklarını açıkladığı sürece yayımlamasının memnuniyet verici olduğunu belirtiyor.

Medium’un içerikten sorumlu Başkan Yardımcısı Scott Lamb, yeni politikayı bir blog gönderisinde paylaşarak şu bilgileri veriyor: “Medium’da yapay zekâ destekli teknolojinin sorumlu kullanımını memnuniyetle karşılıyoruz. Şeffaflığı teşvik etmek ve okuyucu beklentilerini belirlemeye yardımcı olmak için yapay zekâ yardımıyla oluşturulan tüm içeriklerin açıkça belirtilmesini şart koşuyoruz.” Lamb, teknoloji değiştikçe şirketin politikasının değişebileceğini de vurguluyor.

Şirket, yapay zekâ tarafından üretildiğine inanılan ve bunun açıklanmadığı içerikler bulduğunda, bunların kaldırılmayacağını ancak Medium’un çeşitli öneri özellikleri aracılığıyla paylaşılmayacağını söylüyor.

Kaynak: Medium welcomes posts written with AI as long they’re ‘clearly labeled’ – The Verge