Skip to main content

Çinli teknoloji devi Baidu, OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT benzeri bir yapay zekâ chatbot’unu kullanıma sunmayı planlıyor.

Bloomberg’de yer alan habere göre, şirket yapay zekâ destekli sohbet robotunu Mart ayında açıklayacak. Bloomberg’e göre Baidu, birkaç yıldır üzerinde çalıştığı bir yapay zekâ aracı olan Ernie sistemini geliştirmek için şimdiden büyük meblağlarda yatırım yaptı ve yakında çıkacak olan kendi chatbot’unun temelini oluşturacak olan da bu sistem.

California merkezli OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, chatbot teknolojisini yepyeni bir seviyeye taşıyor. Sadece birkaç ay önce piyasaya sürülen araç, muazzam miktarda web verisi kullanılarak eğitildi ve insan geri bildirimleriyle geliştirildi, bu da ona hem doğal hem de yaratıcı bir şekilde insan istemlerine metin biçiminde yanıt verme becerisi kazandırdı.

Bilgisayar devi Microsoft da, bu yapay zekâ araçlarına güç veren teknolojinin ne kadar büyük hale gelmek üzere olduğunun bir işareti olarak yakın zamanda OpenAI’a 10 milyar dolar yatırım yapmıştı. Google’ın çatı şirketi Alphabet de, Microsoft’un Bing arama motorunu güçlendirmek için ChatGPT’yi kullanıp Google’ın ana gelir kaynağını potansiyel olarak etkileyebileceği korkusuyla rakip sistemler geliştirmeye büyük yatırım yapıyor.

Kaynak: Chinese internet giant to launch own version of ChatGPT, report says – digital trends