Skip to main content

Twitter, Meta’nın yeni Twitter rakibi Threads’in büyük ses getiren lansmanından sonra Meta’yı dava etmekle tehdit ediyor.

Twitter’ı temsil eden bir avukat, Çarşamba günü Meta CEO’su Mark Zuckerberg’e şirketi eski Twitter çalışanlarını işe alarak ticari sır hırsızlığı yapmakla suçlayan bir mektup gönderdi.

İlk olarak Semafor tarafından bildirilen ve Twitter’ın sahibi Elon Musk’ın dışarıdan bir avukatı olan Alex Spiro’nun yazdığı mektupta, Meta’nın “Twitter’ın ticari sırlarını ve diğer fikri mülkiyetini sistematik, kasıtlı ve yasa dışı bir şekilde kötüye kullandığı” iddia ediliyor.

Mektup, Meta’nın “Twitter belgelerini ve elektronik cihazları uygunsuz bir şekilde elinde tutan” eski Twitter çalışanlarını işe aldığını ve Meta’nın bu çalışanları “kasıtlı olarak” Threads’i geliştirme sürecine dahil ettiğini söylüyor.

Meta sözcüsü Andy Stone mektubu açıkça reddederek “Threads mühendislik ekibindeki hiç kimse eski bir Twitter çalışanı değil” dedi.

Mektupla ilgili haberlere yanıt olarak Musk ise, “Rekabet iyidir, hile değil” diye tweet attı.

Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasından bu yana geçen aylarda, sosyal ağa, merkezi olmayan sosyal ağ Mastodon ve eski Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından kurulan bir alternatif olan Bluesky gibi sayıları giderek artan daha küçük mikroblog platformları meydan okudu. Ancak Twitter Threads gibi hızla yükselişe geçemeyen bu platformları, dava açmakla tehdit etmedi. Bazı Twitter rakiplerinin aksine, Threads, Zuckerberg’ün uygulamanın ilk gününde 30 milyon kullanıcı kaydettiğini bildirmesiyle hızlı bir büyüme yaşadı. Görünen o ki Twitter, Threads’i ı rekabetçi bir tehdit olarak görüyor.

Sosyal medya analisti Matt Navara’nın paylaşımı da Threads’in Twitter için büyük bir tehdit olacağını kanıtlar nitelikte.

Kaynak: Twitter threatens to sue Meta after rival app Threads gains traction – CNN