Skip to main content

Twitter, kuruluşundan beri değiştirmediği karakter sayısını artırdığını açıkladı.

Kuruluşundan beri 11 yıl geçen Twitter, karakter sınırını 140’dan 280’e çıkardığını açıkladı. Kullanıcılarının kendilerini sınırlandırmadan ifade etmesini amaçlayan şirket, küçük bir grupla karakter sınırını test etmeye başladı bile.

Twitter’daki karakter sayısı kuruluşundan bu yana linklerin dahil edilemesi gibi bazı yeniliklerle daha kullanışlı hale gelse de yeterli olmaması kullanıcılar arasında hep eleştirilen bir konu oldu. Bunun yanında dilden dile değişen farklılıklar da platformun kullanılmasını zorlaştırıyordu. Örneğin bazı dillerde 140 karakterle tweet atılabiliyorken bazılarında karakter sınırına takılıyordu.

Twitter tarafından yapılan açıklamada, yeni karakter sayısının şimdilik küçük bir grubun kullanabildiği belirtilirken, yapılacak değişikliğin nedenlerine ilişkin blog gönderisini paylaştı.

Twitter‘ın kurucusu Jack Dorsey de, 140 karakteri aşan uzun tweet’iyle yeni özelliği göstermiş oldu. Şimdilik bu özelliğin ne kadar süre test edileceği ve herkes için ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor.