Skip to main content

Microsoft, Facebook ve Telxius, Atlantik okyanusunu geçecek yüksek kapasiteli deniz altı kablo için çalışmalarını tamamladı.

Telekomünikasyon sektörüne altyapı hizmeti veren Telxius, Microsoft ve Facebook işbirliğiyle Atlantik Okyanusu’nun altına döşenecek olan Marea isimli 6 bin 600 km’lik (4 mil) kablonun hazır olduğu, Microsoft’un resmi blogundan yayımladığı haberle açıklandı.

Microsoft ve Facebook’un iş geliştirme, tasarım ve uygulama süreçlerinde beraber çalıştığı proje sayesinde Marea, Virginia sahilinden (ABD) Bilbao’ya (İspanya) kadar uzanacak.

160 TBps kapasiteli kablonun, Facebook bağlantılarında yaşanan gecikme sorunlarını ve Microsoft’un bulut temelli hizmetlerindeki aksamaları azaltacağı düşünülüyor. Marea’nın sadece ABD ve Avrupa arasındaki veri transferini değil, tüm dünyadaki veri trafiğini rahatlatacağı tahmin ediliyor.

Microsoft’un blogundaki haberde, insanoğlunun iletişiminde deniz altı ağların önemi vurgulanırken, 2012’deki Sandy kasırgası gibi büyük felaketlerden etkilenmeyecek sistemlerin yapılması gerektiğinin de altı çizildi.