Skip to main content

Twitter, siber saldırı nedeniyle etkilenen kullanıcıları şifrelerini değiştirmeleri adına bilgilendirdi. Twitter, kimliği belirsiz bir hacker grubu tarafından geçen hafta bir saldırıya uğradığını açıkladı.  Mikroblog sitesi Twitter, bu hafta içinde kendi sunucularına…

Twitter, siber saldırı nedeniyle etkilenen kullanıcıları şifrelerini değiştirmeleri adına bilgilendirdi. Twitter, kimliği belirsiz bir hacker grubu tarafından geçen hafta bir saldırıya uğradığını açıkladı. 
Mikroblog sitesi Twitter, bu hafta içinde kendi sunucularına bir saldırı gerçekleştiğini bildirdi. 
Bu durumun bir sonucu olarak, sitede hesabı olan yaklaşık 250 bin kullanıcının e.posta adresleri ve şifrelerinin alınmış olabileceğini uyardı.
Şirket resmi blogundan Twitter kullanıcı verilerine ulaşabilen, siteye yetkisiz erişimi tespit ettiklerini açıkladı. “Birkaç dakika içinde yaşanılan bu canlı krizi kısa bir sürede durdurduk. Ancak, bizim tespitlerimize göre saldırganların sınırlı kullanıcı bilgilerine ulaşabilme ihtimali bulunuyor. Ve yaklaışık 250 bin kullanıcı bu durumdan etkilenmiş olabilir.”
Daha sonra aynı gün içinde sosyal paylaşım sitesi, kullanıcılarına bu durum hakkında bilgilendirdiği ve şifrelerini değiştirmeleri için bir e.posta gönderdi. 
Şirketin blog yazısında, sitenin güvenliğinden sorumlu Bob Lord, Twitter’ın güvenlik ihlali için kimin sorumlu olduğuna dair hiçbir belirti olmadığını, ve aynı hafta içinde gerçekleşen diğer saldırılar arasında bir bağlantı olmadığına dikkat çekti. Bu siber saldırıyı gerçekleştirenlerin son derece donanımlı olduğunu belirtti. 
Aynı hafta içinde New York Times ve The Wall Street gibi büyük yayınlar da siber saldırıya uğramıştı. Gazete yönetimleri ise, saldırılar için Çin hükümetini sorumlu tutmuştu.