Skip to main content

Twitch’e gelecek yeni özellikler arasında “hikâyeler” ve “keşfet” bulunuyor.

Popüler streaming platformu Twitch, TwitchCon Paris etkinliğinde kullanıcı deneyimini iyileştirecek yeni güncellemelerini duyurdu. Bu güncellemelerin arasında “Stories” (Hikyeler) ve “Discover Feed” “Keşfet” bulunuyor.

Takip edilecek yeni yayıncılar bulmayı kolaylaştıracak Keşfet özelliği, içerik oluşturucuların yayın yapmadıklarında bile aboneleriyle iletişime geçmesini sağlayacak. İçerik oluşturucular, canlı yayınlardan alınan klipleri veya herhangi bir fotoğrafı gönderi olarak paylaşabilecek. Twitch, Keşfet özelliğinin sonbaharda kullanıma sunulacağını ve o zamana kadar algoritmaları test etmek için özelliğin “sınırlı sürümlerini” çalıştıracağını söyledi.

Keşfet özelliğinin yanı sıra Twitch’e klipleri TikTok’a yükleme ve “Hikâyeler” özelliği de geliyor. Yeni araçlar eklenen klip düzenleyicisi, içerik oluşturucuların klipleri akışlarından dikey bir formatta düzenlemelerine olanak tanıyacak. Twitch artık YouTube’a doğrudan aktarımı destekleyecek ve Ağustos ayından itibaren kullanıcıların klipleri doğrudan TikTok’a aktarmasına izin verecek. Klip düzenleyici mobil cihazlarda da mevcut olacak.

Ekim ayında kullanıma sunulacak Hikâyeler özelliği, Twitch’in mobil uygulamasının Takip Edilen sayfasında görünecek ve içerik oluşturucular, Instagram’da olduğu gibi hikâyelerini herkesin görebileceği veya ödeme yapan abonelere özel olacak şekilde yayımlayabilecek.

Bununla birlikte yayıncıların birbirleriyle işbirliği yapmasına olanak tanıyan Guest Star özelliği altında içerik oluşturucular, konukları kanallarına davet edebilecek ve aynı anda yayın yapabilecek. Ağustos ayında belirli sayıda kanal için kullanıma sunulacak olan birlikte yayın yapma özelliği, beşe kadar içerik oluşturucunun tümü kendi kanallarında canlı yayın yaparken birlikte yayın yapmasına olanak tanıyacak. Bu özellik, iş ortağı veya satış ortağı durumundan bağımsız olarak önümüzdeki birkaç ay içinde herkesin kullanımına sunulacak, böylece her seviyeden yayıncı etkileşim kazanma fırsatına sahip olacak.

Twitch’e ayrıca yayın sırasında görünen reklamlar ile ilgili bir sohbet geri sayım sayacı eklenecek. Bu sayede reklamların ne zaman oynatılacağı yayıncılara gösterilecek.

Kaynak: Twitch is launching a discovery feed and other short-form video features – TechCrunch