Skip to main content

Google, tıbbi yapay zekâ aracı Med-PaLM 2’yi hastanelerde test etmeye başladı.

The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre Google, Med-PaLM 2 tıbbi yapay zekâ sohbet teknolojisini Mayo Clinic ve diğer hastanelerde test ediyor. Med-PaLM 2, Google’ın mayıs ayında düzenlenen Google I/O 2023 etkinliğinde kullanıma sunulan ve Google’ın ChatGPT rakibi Bard’ın temelini oluşturan PaLM 2 büyük dil modelini (LLM) temel alıyor.

WSJ’nin haberine göre, temel modelden farklı olarak Med-PaLM-2, tıbbi bilgilerle ilgili soruları yanıtlamak için eğitilmiş. Bu da ona sağlıkla ilgili soruları yanıtlama konusunda uzmanlık kazandırıyor, Med-PaLM 2 ayrıca belgeleri özetlemek ve araştırma verilerini düzenlemek gibi emek yoğun görevleri de yapabiliyor.

Google’ın I/O etkinliği sırasında açıkladığı Med-PaLM2 üzerindeki çalışmalarını ayrıntılarıyla anlatan bir makalede, Google’ın tıbbi yapay zekâ aracı Med-PaLM 2’nin muhakeme yeteneği, tıbbi fikir birliğine dayalı yanıtlar verme gibi özellikler gösterdiği belirtildi. Med-PaLM 2’nin olumsuz yanı ise diğer chatbot’larda zaten görmeye alıştığımız bazı doğruluk sorunları.

WSJ’nin haberine göre Google, güncellenen modelin “doktorlara daha sınırlı erişimi olan ülkelerde çok büyük değere sahip olabileceğine” inanıyor. Yine de Google, teknolojinin hâlâ erken aşamalarda olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: Google is testing its medical AI chatbot at the Mayo Clinic – engadget