Skip to main content

TürkTraktör, çiftçilere dijital karar alma hizmeti sağlayan tarım teknolojileri girişimi Agrovisio’ya 260 bin euro yatırım yaptı.

Tarımda teknoloji entegrasyonunu hızlandırmak için bu alanda faaliyet gösteren startup’ların büyümesine destek olan TürkTraktör bu doğrultudaki ilk adımını çiftçilere dijital karar alma hizmeti sağlayan Agrovisio’ya yaptığı yatırımla attı.

TürkTraktör Şirket Lideri Aykut ÖzünerTürkTraktör Şirket Lideri Aykut Özüner, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’de tarım başta olmak üzere teknolojik dönüşümde ihtiyaç duyulan yenilikçi uygulama ve fikirleri de her zaman desteklediklerini söyledi. Etkisi her geçen gün artan iklim değişikliği ve pandemi süreciyle birlikte tüm dünyada tarımın daha da önem kazandığına değinen Özüner, ‘Geleceğe Etki’ adını verdikleri sürdürülebilirlik stratejileri doğrultusunda tarıma ve şehirlere yeni bir perspektiften yaklaştıklarını ifade etti. Özüner, “Tarımın geleceğini teknolojik, sürdürülebilir ve verimli uygulamalarda görüyor, bu uygulamaları hayata geçirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Kendi ekosistemimizin yanı sıra tüm etki alanlarımızdaki inovatif çözümleri desteklemek için teknolojik girişimleri takip ederek yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda tarım teknolojileri alanında çözümler sunmak için gayret gösteren startup’lara destek oluyoruz. Bunun ilk adımını Agrovisio’ya yaptığımız 260 bin euroluk yatırımla attık. Stratejik ortaklık olarak da gördüğümüz bu girişimin, ilerleyen dönemde TürkTraktör’ün ürün gamını geliştirmede de önemli rol oynayacağına inanıyoruz. Çiftçimizin ihtiyaç duyduğu teknolojik dönüşümü sağlayacak yeni ürünler sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Estonya merkezli bir startup olan Agrovisio, 2017 yılında kuruldu. Ankara’da ODTÜ Teknokent’te çalışmalar yürüten şirket, patentli yapay zekâyla desteklenen görüntü işleme teknolojisi ile uydudan ekili alan tespiti, rekolte tahmini, hasat tespiti, bitki sağlığı takibi sağlayarak çiftçilere dijital karar alma hizmeti veriyor. Agrovisio, 4 milyon euro şirket değerlemesi üzerinden bu yatırım turunda TürkTraktör’den 260 bin Euro yatırım aldı.