Skip to main content

Adobe ve Figma birleşme anlaşmasını feshetme konusunda karşılıklı anlaştı.

Adobe, 20 milyar dolarlık Figma satın alımından şirketlerin İngiltere ve Avrupa Birliği düzenleyicilerinden onay almanın net bir yolu olmadığını tespit etmelerinin ardından vazgeçtiğini açıkladı.

İngiltere ile AB regülatörlerinden gelen artan baskının ardından Adobe ve Figma, dün yaptıkları ortak açıklama ile her iki şirketin de birleşme anlaşmalarını karşılıklı olarak feshettiğini duyurdu. Fesih sonucunda Adobe’un Figma’ya 1 milyar dolarlık fesih bedeli ödemesi gerekecek.

Kasım ayında, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) ve Avrupa Komisyonu, önerilen satın alımın rekabet üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini dile getirmişti. CMA geçici bulgularında birleşmenin “iki ana rakip arasındaki rekabeti ortadan kaldıracağını” söylemişti. Komisyon, ya anlaşmayı engellemeyi ya da Adobe’un Figma’nın ana ürünü Figma Design’ı Adobe XD ile birlikte satmasını talep etmeyi düşündüğünü söylemişti.

Pazartesi günü erken saatlerde ise Adobe, CMA’ya herhangi bir çözüm sunmayacağını öne sürdü. Bir Adobe sözcüsü Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Hiçbir gerçekçi çözümün CMA’nın sürdürdüğü endişeleri gideremeyeceği açık” dedi.

Geçen ay ise Avrupa Komisyonu Adobe’a bir itiraz bildirisi göndererek, satın alımın küresel pazarlarda rekabeti azaltabileceği konusunda uyarmış, birleşmeyle ilgili nihai kararını 5 Şubat’a kadar vereceğini açıklamıştı.

Adobe Başkanı ve CEO’su Shantanu Narayen yaptığı açıklamada, “Adobe ve Figma, son düzenleyici bulgulara kesinlikle katılmıyor ancak kendi çıkarlarımıza en uygun olanın bağımsız olarak ilerlemek olduğuna inanıyoruz” dedi.

Kaynak: Adobe terminates its $20 billion Figma acquisition amid regulatory scrutiny – engadget