Skip to main content

Kullanıcılar artık Tesla araçlarından Disney+ uygulamasına erişemeyecek.

Neden mi? Biraz hafızalarımızı tazeleyelim ve bir ay öncesine gidelim. Kasım ayında çok sayıda büyük marka, X’te reklam vermeyi durdurdu. Apple, Sony ve Disney gibi şirketler, Musk’ın platformda başka bir kullanıcı tarafından yayımlanan Yahudi karşıtı komplo teorisini desteklemesinin ardından reklam kampanyalarını duraklattı.

Hatırlarsanız X’in sahibi Elon Musk, bazı reklamverenlerin X’te reklamlarını durdurma kararına oldukça sert yanıt vermişti. Hatta X’teki reklamlarını durdurma kararı alan Disney’in CEO’su Bob Iger’a “Go f*ck yourself” demişti.

Bu tartışmalara Elon Musk’ın sahibi olduğu bir diğer şirket, Tesla da dahil oldu ve Disney+ uygulamasını sistemden kaldırdı.

Hafta sonu boyunca çok sayıda Tesla sahibi, Disney’in yayın uygulaması Disney+’ın araçlarında kaybolduğunu bildirmeye başladı.

@TheTeslaHoe adlı X kullanıcısı, uygulamanın aracından kaldırıldığını gördükten sonra yaptığı paylaşımda, “Yani Disney+ artık Tesla araçlarından kaldırıldı. Bunun Disney’in X’ten reklam çekmesine misilleme olduğunu varsayıyorum” diye yazdı.

Elektrikli araç haber sitesi Electrek’in haberine göre bir kaynak, Tesla’nın geçen hafta Disney+ uygulamasını kaldıracağını Disney’e bildirdiğini söyledi. Tesla daha sonra kararını değiştirdi ve uygulamayı yalnızca daha önce Disney+ uygulamasını hiç kullanmamış Tesla araçlarından kaldıracağını belirtti.

Tesla, Disney+ uygulamasını ilk olarak 2021 yılında araçların Theater Mode’una (Sinema Modu) ekledi. Tesla’nın Sinema Modu’nda bulunan diğer yerel uygulamalar arasında Netflix, Hulu, YouTube, Twitch ve TikTok yer alıyor. Yalnızca Disney+ uygulamasının kaldırıldığı görülüyor.

Electrek’e göre Tesla, Disney+ uygulamasının kaldırılmasına ilişkin Disney’e belirli bir neden sunmadı.

Kaynak: Tesla removes Disney+ app amid Elon Musk’s feud with Disney CEO Bob Iger – Mashable