Skip to main content

Meta Quest kullanıcıları artık sanal gerçeklikte Word, Excel ve PowerPoint’e erişebilecek.

Meta Quest kullanıcıları artık rapor yazabilecek, e-tabloları düzenleyebilecek ve sunum oluşturabilecek. Tabii bu görevlerden herhangi birini bir VR başlığı üzerinde yapmak isterlerse.

Android Central’ın haberine göre; orijinal Oculus Quest, Meta Quest 2, Meta Quest Pro ve en son model olan Meta Quest 3’e temel Microsoft Office paketi desteği geldi. Kullanıcılar artık Microsoft Word, Excel ve PowerPoint’i Meta Quest mağazasından ücretsiz olarak indirebilecek.

Şirket ilk olarak Connect 2022 etkinliği sırasında kulaklıkları için Microsoft 365 uygulama deneyimlerini başlatacağını açıklamıştı. Ayrıca Microsoft ile ortaklığının bir parçası olarak kullanıcılara Outlook, Teams ve Windows deneyimine erişim sözü vermişti. Temel Office paketi uygulamalarını cihazlarında kullanabilmek için kullanıcıların Microsoft hesaplarına sahip olmaları ve bu hesaplarda oturum açmaları gerekecek. Uygulama dosyalarının bulut üzerinde çalıştıkları için oldukça küçük olduğunu, bu nedenle hızlı indirilebildiklerini ve çoklu görev yapanlar için yan yana çalışabileceklerini belirtelim.

Ancak The Verge’de yer alan habere göre uygulamalar sanal gerçeklik için tam olarak optimize edilmemiş, bu nedenle kullanıcılar ortamda pek de iyi çalışmayan küçük simgelerle ve diğer unsurlarla uğraşmak zorunda kalabilir. Ayrıca Quest’in ekran klavyesinde yazı yazmak kolay değil. Bu nedenle kullanıcıların ciddi bir iş yapmaları gerekiyorsa Bluetooth aksesuarlarını bağlamaları gerekebilir.

Kaynak: Microsoft Office apps arrive on Meta Quest VR headsets – engadget