Skip to main content

TurkNet, Türkiye’nin her yerinde AKN’siz ve taahhütsüz internet dönemini başlatıyor.

TurkNet, kendi altyapısındaki kullanıcılardan sonra Türkiye’nin her yerindeki abonelerinin AKN’lerini kaldıran ilk operatör oldu. Önceden tüm kullanıcılar için 150 GB olan AKN artık sınırsız hale geldi. Türkiye’de AKN’yi ilk kaldıran kurum da TurkNet oldu.

TurkNet, AKN’siz interneti “Bir dönemi kapatıyoruz!” sloganı ile duyurdu

TurkNet, aktif altyapısı kapsamındaki müşterilere herhangi bir fiyat farkı olmadan AKN’siz ve taahhütsüz 100 Mbps’e kadar yüksek hızlı internet hizmeti veriyor. Aktif altyapısı dışında kalan bölgelerdeki yeni müşterilere ise yine AKN’siz ve taahhütsüz 35 Mbps’e kadar hız sunuyor.

TurkNet’in kapattığı AKN neydi?

AKN, Adil Kullanım Noktası’nın kısaltmasıdır; Adil Kullanım Kotası (AKK) ya da yanlış da olsa kota olarak da bilinir. AKN’li hizmet alan bir kullanıcının kullanım hızı, indirdiği veri AKN sınırına geldiğinde bir dahaki AKN dönemi başlangıcına kadar yavaşlar. AKN dönemleri aylıktır. Bugün kullanıcıların büyük bir kısmı 50 GB ve altında AKN’si olan hizmetleri kullanmaktadır. Yani bu kullanıcıların bağlantı hızları, 50 GB veri indirdikten sonra düşmektedir. 1 Mayıs 2017 tarihine kadar AKN sınırına gelen kullanıcıların hızları, sözleşme hızları ne olursa olsun 2 ya da 3 Mbit/saniyeye düşürülmekteydi. Mayıs ayında BTK tarafından yapılan düzenlemeyle hız düşüşü sözleşmede alınan hıza göre belirlenmeye başladı. Ayrıca 1 Mayıs 2017 sonrasında sabah 02:00 – 08:00 arası yapılan kullanımlar AKN kapsamından çıkartıldı.

Tarifedeki İndirme Hızı – Üst Sınır BTK Düzenlemesine Göre AKN Sonrası Asgari Hızlar TurkNet’te Ay Boyunca 7 x 24 Hızlar
8 Mbit/sn 3 Mbit/sn ——-
16 Mbit/sn 5 Mbit/sn 16 Mbit/sn
24 Mbit/sn 8 Mbit/sn ——-
35 Mbit/sn 16 Mbit/sn 35 Mbit/sn
50 Mbit/sn 24 Mbit/sn 50 Mbit/sn
75 Mbit/sn 24 Mbit/sn 75 Mbit/sn
100 Mbit/sn 24 Mbit/sn 100 Mbit/sn