Skip to main content

Apple’ın bugüne kadarki en pahalı fiyata sahip modeli iPhone X’un maliyeti ortaya çıktı. Detaylar haberimizde…

Apple bilindiği gibi yeni akıllı telefon modellerinden iPhone X’u 12 Eylül’de tanıttı. 64 ve 256 GB hafızaya  sahip iki modelle tüketicilerin karşısına çıkan iPhone X’un 64 GB’lık versiyon için fiyatı 999 dolardan başlıyor. Peki, cihazın üretim maliyetini merak ettiniz mi? PhoneArena sitesinin Çinli telekomünikasyon sektörü analistlerin yazdığına göre iPhone X’un tahminî üretim maliyeti 412 dolar 75 sent.

Çinli analistlerin bu tahminindeki maliyet kalemleri şöyle sıralanıyor: Apple, Samsung’un ürettiği 5.8 inçlik OLED ekrana 80 dolar ödüyor. Bu, telefonun en pahalı parçası olarak gösteriliyor. Kimi gözlemciler ise ekranın maliyetinin daha fazla olduğunu ve 100-120 dolar arasında değiştiğini iddia ediyor.

Ekranın yanı sıra iPhone X’daki yeni nesil işlemci A11 Bionic için ödenen tutar 26 dolar. Apple ayrıca Qualcomm’dan aldığı modem için ise 18 dolar ödüyor. Apple’ın ilk kez modelinde denediği bir parça olan yüz tanıma sensörü için kasasından çıkan tutar 25 dolar olarak belirleniyor. Modeldeki diğer bir parça ön cam panel ve bunun için Apple’ın ödediği tutar 18 dolar. Toshiba’nın 256 GB’lık modelde kullanılan NAND hafıza için Apple’dan istediği bedel ise 45 dolar. Buna karşılık 3 GB’lık RAM’in değeri ise 24 dolar aktarılıyor.

iPhone X’daki en pahalı parça, OLED ekran

Görüldüğü gibi, 412 dolar 75 sentlik üretim maliyeti, iPhone  X’un 999 dolarlık fiyatıyla karşılaştırıldığında Apple’ın bu cihazdan yüzde 59 kâr ettiği gibi bir anlama ulaşılıyor. Şunu not edelim: Bu rakam, sadece cihazın maliyetini gösteriyor. Bu rakamın üzerine işçilik, lojistik, satış-pazarlama ve Ar-Ge gibi maliyet kalemlerini de eklemek gerekiyor.

Bu arada fikir vermesi açısından iPhone ve Samsung’un diğer modellerinin üretim maliyetleri ve satış fiyatlarını da paylaşalım: (Galaxy S8: Maliyet:307,5 dolar satış fiyatı: 730 dolar. iPhone 7: Maliyet: 224,8 dolar, satış fiyatı: 649 dolar. iPhone 6S: Maliyeti: 187,9 dolar, satış fiyatı: 649 dolar).

Akıllı telefon piyasasındaki kârlılık verilerini ele aldığımız haberi bu linkten okuyabilirsiniz.