Skip to main content

100’üncü yaşına özel haberler hazırlayan ABD’nin ünlü iş dergisi Forbes, ‘Yaşayan En Büyük 100 İş Dehası’ listesinde, Chobani markasının kurucusu Hamdi Ulukaya’ya yer verdi.

Yoğurt markası Chobani’nin yaratıcısı Hamdi Ulukaya, Forbes’un iş dünyasının yaşayan en iyi iş zekâlarını bir araya getiren ‘Yaşayan En Büyük 100 İş Dehası’ listesinde yer aldı. Dergi, listede Ulukaya’yı “kırsal bölgelerde yeni iş alanları açan milyarder göçmen” şeklinde tanıttı.

100 iş insanının en etkili görüşlerini bir araya getiren çalışmada Hamdi Ulukaya’nın Mevlana’ya atıfta bulunduğu şu sözleri yer aldı:

“Sen yürümeye başlayınca yol kendiliğinden görünür” der, şair Mevlana. Ben Chobani’yi kurmaya giriştiğimde, daha önce hiç şirket yönetmemiştim ve böyle bir planımda yoktu. Kolayca halledilebilecek tek sorun olarak fabrikanın eskimiş duvarları ilişti gözüme; bduvarların fena halde boyanmaya ihtiyacı vardı. Ben de gidip biraz boya aldım ve ilk beş çalışanımızla beraber kolları sıvayıp işe giriştik. Bu, benim o güne kadar aldığım ilk ve en iyi karardı. Harekete geçmenin, bir eylemde bulunmanın sihirli bir tarafı var; insanın düşünmesini, yeni fikirler geliştirmesini sağlıyor ve ilerleme kaydettiğiniz hissini veriyor. Bu yüzden, oturup beklemeyin, harekete geçin.

Her şeyi tek başınıza yapamazsınız, özellikle de belli bir aşamadan sonra. Bu imkânsız. Chobani’yi kurarken kendime inanmam, kararlarıma güvenmem gerekiyordu ve bugün de hâlâ böyle yapıyorum. Ancak biz bir ekibiz, hayatımı emanet edebileceğim insanlardan oluşan bir ekip…”

Kısa bir süre önce de Fortune Dergisi, Ulukaya’nın sahip olduğu Chobani’ye, her yıl yayınladığı ‘Dünyayı Değiştiren 50 Şirket’ listesinde yer vermişti.