Skip to main content

Antalya Valiliği, 18 yaşından küçük çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabileceğini düşündüğü birçok oyunu yasakladı. Detaylar haberimizde…

Antalya Valiliği tarafından alınan yeni bir karar, Türkiye’deki en büyük oyun yasağını getirdi 

Valilik tarafından alınan kararla birlikte, 18 yaşından küçüklerin başta, GTA ve Half-Life olmak üzere birçok oyunu oynamaları yasaklandı.

Antalya Valiliği tarafından alınan kararla, 18 yaşından küçüklerin internet kafelerde ve elektronik oyun yerlerinde, ‘Bloodrayne, Bloodrayne 2’, Grand Theft Auto (GTA), Epidos from Liberty City, ‘San Andreas’, ‘Grand Theft Auto 3, ‘Grand Theft Auto 2’, ‘Grand Ilieit Auto (Add OK)’, ‘Hitman’, ‘Global Operations’, ‘Sniper Elite’, ‘Battlefield Vietnam’, ‘Wolfenstein’, ‘The Godfather’, ‘The Godfather II’, ‘Metin2’, ‘Knight Online’, ‘Call Of Duty’ ve ‘Half Life’ adlı oyunların oynanmasının yasaklandığı kaydedildi.

gta

Yasağın gerekçesi olarak; 23 Mayıs 2007 tarih ve 26540 sayılı Resmi Gazetede yürürlüğe giren 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi” olarak gösterildi.
Uzmanlardan ve akademisyenlerden oluşan bir komisyonun, 55 adet bilgisayar oyununu inceleyerek bu kararın alındığını belirten valilik ayrıca 12 yaşından küçüklerin internet cafelere sadece velisi ile girebileceği tekrardan hatırlattı.

Yasaklanan tüm oyun listesi şöyle;

Bloodrayne
Bloodrayne 2
Half Life
Grand Theft Auto (GTA)
Grand Theft Auto Epidos from Liberty City
Grand Theft Auto San Andreas
Grand Theft Auto 3
Grand Theft Auto 2
Call Of Duty
Battlefield Vietnam
Hitman
Knight Online
Global Operations
Sniper Elite
Wolfenstein
Metin2
The Godfather
The Godfather II