Skip to main content

3G’nin kullanım aktifliğinin arttığı ve 3G kullanıcılarının teknolojiyi çok yakından takip ettiği görülüyor

Ericsson, Türkiye’deki 3G bağlantılı akıllı telefon kullanıcılarının kullanım alışkanlıkları, eğilimleri ve 4G’den beklentilerine ilişkin çarpıcı sonuçlar içeren “2014 Ericsson ConsumerLab 3G Kullanıcı Eğilimleri ve Beklentileri Araştırması”nı yayınladı.

Rapordan öne çıkanlar:

• 2014 Ericsson ConsumerLab “Türkiye 3G Kullanıcı Eğilimleri ve Beklentileri Araştırması”na göre Türkiye’de mobil servislerin kullanımı bir hayli aktif. Akıllı telefon üzerinden sosyal ağ kullanımı, anlık mesajlaşma, mobil oyun ve uygulama indirme gibi servislerin kullanım sıklığında Türkiye; İngiltere, Amerika ve Almanya gibi ülkelerden daha ileride.
• İnternet tabanlı iletişim hizmetleri yükselişte. Gelenekselden vazgeçmeyen internet iletişim servisleri kullanıcıları, aynı zamanda her 10 mesajdan 4’ünü internetten gönderiyor ve her 10 telefon görüşmesinden 3’ünü internet üzerinden yapıyor.
• Türkiye’de 4G’ye olan ilgi giderek artıyor; kullanıcıların yüzde 58’i ise 2015’te 4G’yi Türkiye’de göreceğine inanıyor.

Araştırma, Türkiye genelinde 25 şehirde, ayda en az bir kez akıllı telefon üzerinden mobil internet kullanan toplam bin 500 kullanıcı ile yüz yüze görüşmeler yapılarak gerçekleştirildi.

Raporun tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Pierre Metivier