Skip to main content

İSTAKSİ, New York, Londra gibi dünya şehirlerindeki taksi sistemlerini İstanbul’a getiriyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İSPARK, İstanbul’daki tüm taksilerin “çağrı merkezi ile entegrasyon projesini” uygulamaya alıyor.

Taksi yolculuğunu gerek sürücü gerekse yolcu için başka bir boyuta taşıyacak İSTAKSİ‘nin getirdiklerini proje yetkilileri şu şekilde özetliyor:

    • İSTAKSİ projesi ile artık taksiler boş gezmeyecek. Artık yolcular güvenli bir yolculuk yapacaklar. Ayrıca yollarda taksi beklemeye de son verilmiş olacak. Yolcular istedikleri yöne istedikleri yere, istedikleri zaman taksi bulabilecekler.
    • Tüm sistem, bir taksi çağrı merkezi sistemi ile yönetilecek. Böylece taksicilerin yolcu aramaktan dolayı oluşan maliyetleri de azalacak.
    • Her araçta hem yolcu hem de taksici bölümünde yer alacak iki ayrı panik butonu, güvenlik sisteminin esasını oluşturacak. İstenmeyen bir durum anında, taksici ya da yolcu kendi panik butonlarını faaliyete alabilecekler. Böylece taksici esnafının en büyük sorunu olan taksicilere yönelik saldırılar, gasp ve hırsızlıklar büyük oranda azalacak.

Konuyla ilgili İstanbul’daki 18 bin taksinin tüm teknolojik donanımı, alt-yapı değişikliği ve hizmetleri için yapılan ihaleyi kazanan, ABD’li teknoloji şirketi VeriFone, dünyada 92 şehirde kullanılan taksi sistemini İstanbul’da İSTAKSİ çatısı altında hayata geçirecek.