Skip to main content

Intel, ekosistemle geliştiricileri “Nesnelerin İnterneti” toplantısında buluşturdu

Intel Türkiye, Intel’in küresel vizyonu çerçevesinde “Nesnelerin İnterneti” etkinliğini gerçekleştirdi. Teknoloji dünyası, donanım geliştiriciler, akademisyenler ve öğrencileri bir araya getiren IoT Roadshow adlı platformda, Türkiye’de bu alanın gelişmesine yönelik bilgi alışverişi gerçekleştirildi.

Akıllı şehir olabilmek için 20 yıl içinde 41 trilyon dolar harcanacak

  • Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, açılış konuşmasında “Dördüncü endüstri devrimi” olarak nitelendirdikleri Nesnelerin İnterneti devriminin, önümüzdeki 10 yıla damgasını vuracağını ve günlük hayatın yanında tüm sektörlerin iş yapış şekillerini değiştireceğine dikkat çekti.
  • 2013’te 8,7 milyar olan akıllı cihaz sayısının, 2020’de 50 milyara çıkacağına dikkat çeken Aydın, otomobillerden ev eşyalarına, kişisel araçlardan evcil hayvanlara kadar, bir fayda sağlayacak her şeyin bağlanacağını, önümüzdeki 20 yılda şehirlerin akıllı şehirlere dönüşmesi için 41 trilyon dolar harcanacağını belirtti.

Intel Nesnelerin İnterneti Grubu Avrupa Bölge Başkanı Rod O’Shea da, Intel’in Nesnelerin İnterneti konusunda ortaya koyduğu vizyonu ve kararlılığı göstermek için küresel anlamda bu alanda özel bir Nesnelerin İnterneti bölümü açtıkları bilgisini verdi.

Intel’in Nesnelerin İnterneti alanında yaptığı uygulamalara ve iş birliklerine de değinen O’Shea, hizmet yönetimi konusunda Wind River, Intel Security, Mashery gibi çözümlerin yanında, Android, Linux ve Microsoft ile olan iş birliklerinden bahsetti.

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Intel Free Press, The Next Web