Skip to main content

T.C. AB Bakanlığı liderliğinde ve Microsoft Türkiye işbirliğinde hayata geçirilen TUROPA, Türkiye – Avrupa Birliği sürecinde vatandaşın paylaşım platformu olarak hayata geçirildi. Türkiye – AB ilişkileri çerçevesinde oluşturulmuş, sınırları ve…
T.C. AB Bakanlığı liderliğinde ve Microsoft Türkiye işbirliğinde hayata geçirilen TUROPA, Türkiye – Avrupa Birliği sürecinde vatandaşın paylaşım platformu olarak hayata geçirildi.
Türkiye – AB ilişkileri çerçevesinde oluşturulmuş, sınırları ve engelleri ortadan kaldıran, tüm cihaz ve sistemlere uyumlu, sosyal medya ile entegre olma özelliğine sahip olan TUROPA, uluslararası ilişkilerde yeni bir iletişim biçiminin de önemli bir örneği olacağı düşünülüyor. 
Avrupa Birliği Bakanlığı’nın dinamik yaklaşımı ve Microsoft’un ileri teknolojileriyle hayata geçen TUROPA, Türkiye ve Avrupa Birliği vatandaşlarının, hem kendi aralarında hem de yetkili kurum ve temsilcileriyle iletişim kurabildiği bir platform. Sürekli yeni konuların ele alınacağı ve halkın nabzının tutulacağı bu platformda, sosyal medyanın gücüyle geniş katılımlı bir kamuoyu oluşturması hedefleniyor. 

T.C. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, “Avrupa Birliği sürecimizde TUROPA projesiyle aynı anda birçok adımı birlikte atmış oluyoruz. Bu programla vatandaşlarımızın Avrupa Birliği süreci hakkında görüşleri, reformlar konusunda gördüğü eksiklikler ve tavsiyeler artık aynı platformda buluşarak bizim çalışmalarımıza yön verecek. TUROPA’yla Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki mesafeleri artık daha da anlamsız hale getirmiş oluyoruz. Artık İstanbul’umuzun ve İstanbul’la birlikte 81 vilayetimizin mesajları Avrupa Birliği reformları ile aynı platformda buluşmaktadır.” ifadesini kullandı.
Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Türkiye-Avrupa Birliği konusunda bireylerin sorularını, görüşlerini ve yorumlarını özgürce ve cihaz bağımsız paylaşabilecekleri bir platform olan TUROPA’nın yenilikçi bir uygulama olduğunu söyledi. 
Uygulama nasıl çalışıyor?

Bilgisayardan, tabletten ve akıllı telefondan erişilebilecek ve interaktif olarak kullanılabilecek olan TUROPA ile bir kullanıcı, sokakta gördüğü herhangi bir olayı ya da nesneyi anında cep telefonuyla sistem üzerinden paylaşabilecek. Mesajlar, fotoğraflar ve videolar da TUROPA üzerinden kolayca paylaşılabilecek. TUROPA, kapalı devre bir uygulama olmanın ötesinde Twitter, Facebook gibi uygulamalarla da uyumlu. Birbirinin dillerini anlamayan insanların çeviri yazılımları sayesinde doğrudan iletişim kurmaları sayesinde de TUROPA’nın hem Türkiye’de hem de AB ülkelerinde yoğun ilgi görmesi bekleniyor.
Uygulamaya Windows 8’den ulaşılabiliyor.