Skip to main content

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bugün Turkcell’in ana üç ortağını temsil eden üç üyenin yerine üç tane bağımsız kurul üyesi atandığı bilgisini verdi. Turkcell’in kurumsal yönetişimle ilgili düzenlemelere uyamamış olması nedeniyle,…
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bugün Turkcell’in ana üç ortağını temsil eden üç üyenin yerine üç tane bağımsız kurul üyesi atandığı bilgisini verdi.
Turkcell’in kurumsal yönetişimle ilgili düzenlemelere uyamamış olması nedeniyle, SPK bugün Mehmet Bülent Ergin, Tero Kivisaari ve Oleg Malis’in yönetim kurulu üyeliklerine son vererek yerlerine kendi seçtiği üç tane bağımsız yönetim kurulu üyesi atadığını açıkladı.
SPK tarafından atanan bağımsız üyeler Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler, SPK yasasında belirtildiği üzere, Turkcell kendi bağımsız üyelerini yönetmelik gereği atayana kadar görev yapacaklar. SPK ayrıca yeni yönetmeliklere uyabilmesi için Turkcell’in ana sözleşmesini değiştirmesini de talep etti.

TeliaSonera Başkanı ve CEO’su Per-Arne Blomquist konuyla ilgili olarak “TeliaSonera’nın Turkcell Yönetim Kurulu’ndaki açmazı sona erdirmeye yönelik çabaları başarısızlıkla sonuçlandığı için, SPK’nın sorunu üç bağımsız üye atayarak çözmeye yönelik kararını memnuniyetle karşılıyoruz. SPK’nın girişiminin şirketin yerel ve bölgesel anlamdaki liderliğini geliştirmesine fırsat verecek, Turkcell’i adil kurumsal yönetişim ve etkin bir yönetim düzeyine eriştirmek yönünde atılmış adımlar olduğuna inanıyoruz.” ifadesini kullandı.
Per-Arne Blomquist konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şimdi olabilecek en yakın zamanda hissedarların şirketin ana sözleşmesine ilişkin değişiklikleri onaylayabilecekleri, yeni yönetim kurulu üyelerinin şirketin hissedarlık oranları ölçüsünde hakkaniyetli bir biçimde seçilebileceği ve finansal hesapların onaylanabileceği bir genel kurul toplanabilmesi için odaklanacağız. Böylece şirket uzun zamandır ödenmesi gereken kar payı dağıtımını gerçekleştirebilecektir.”