Skip to main content

Turkcell’in bulut hizmeti, Huawei’nin de teknik hizmetleri sunacağı proje kapsamında şehir ve hizmetlerde dijitalleşmeye gidilecek.

Huawei ve Turkcell, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, Akıllı Şehirler Projeleri kapsamında önemli bir işbirliğine imza attı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Huawei Türkiye Genel Müdürü Li Shen ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun imza attığı protokol çerçevesinde iki kurumun Samsun Büyükşehir Belediyesi desteğiyle; akıllı şehir, akıllı ulaşım, akıllı tarım, akıllı sayaç, akıllı park ve benzeri alanlarda ortak işbirlikleri ve teknik çözümler geliştirilecek.

Akıllı Şehirler projeleri özelinde Samsun’da akıllı ulaşım, akıllı sayaç, akıllı tarım, akıllı park ve buna bağlı geliştirmeler çerçevesinde ortak bir projede bir araya gelen Huawei ve Turkcell, sunacağı proje kapsamında şehir ve hizmetlerde dijitalleşmeye gidilecek.

Huawei Türkiye Genel Müdürü Li Shen, “HUAWEI, dünyanın toplam 170’i aşkın ülke ve bölgesinde faaliyet gösteriyor ve dünya nüfusunun üçte birine hizmet sağlıyor. Bu çalışmalar kapsamında, Türkiye de her şehri ve bölgesiyle Huawei için son derece önemli bir ülke konumunda. Bu vesileyle oldukça yoğun faaliyet gösterdiğimiz bu ülkeye, dünya çapındaki ileri teknolojimizin de katkısıyla; 5G, nesnelerin interneti, yapay zeka, bulut, akıllı / güvenli şehir ve buna benzer gelecek odaklı çözümleri daha fazla adapte etmek için çalışmaya devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi Türkiye ve Dünya ekonomisi dijitalleşiyor ve artık daha akıllı bir hale geliyor. Bu dijitalleşmenin gerçekleşmesi için de artık akıllı ülkeler ve akıllı şehirlerin daha yaygın bir şekilde hayata geçmesi, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yol gösterdiği şekilde önemli bir gereklilik diye düşünüyoruz. Samsun, ekonomik hacim ve altyapı açısından Karadeniz Bölgesi’nin ve Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olma özelliğine sahip. Projenin tüm paydaşları olarak Samsun’da, Türkiye’ye örnek teşkil edecek bir ‘Akıllı Şehir’ projesini devreye almak için mutabakata vardık. Bu projeyle, Samsun halkının en güncel akıllı şehir teknolojilerini herkesten önce deneyimlemesini ve dijital dönüşümün nimetlerinden şehrin birçok noktasında herkesin faydalanmasını amaçlıyoruz. ” dedi.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise “Ülkemizde her şey nasıl belediyelerle başladıysa dijitalleşme de şehirlerle başlayacak. Tarımın, su kaynaklarının ve ulaşımın dijitalleşme hamlesi de bugün Samsun’la başlıyor. Samsun’un çok genç bir insan kaynağı var. Bu genç nüfusa yeni dünyanın imkanlarından yararlanmak için gerekli fırsatları sunmalıyız. Bunun da yolu dijitalleşmekten geçiyor. 4.5G’ye geçerken Samsun Türkiye’nin en hızlı ili olarak öne çıkmıştı. Bu sefer de Samsun’u Türkiye’nin en akıllı şehirlerinden birisi yapabilmek için Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Huawei ile birlikte bu iş birliğine imza atmış olmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.