Skip to main content

Türkiye merkezli teknoloji firması reeder, 8 milyon TL yatırımla kurduğu Samsun’daki fabrikasında telefon üretimine başladı. Fabrikada yılda 600 bin teknolojik cihaz üretilecek.

Yerli teknoloji markası reeder’ın, Samsun’da 8 milyon TL yatırım yaptığı yerli telefon fabrikasının açılışı geçtiğimiz hafta cuma günü yapıldı.

Yaklaşık 100 kişinin çalıştığı ve yıllık toplam üretim kapasitesi 600 bin adet olan fabrikada ilk etapta tuşlu telefon olan F1 modeli üretiliyor. Nostaljik bir model olan reeder F1, 320×240 piksellik 2.4 inç ekrana sahip. Telefonda 0.08 Megapiksel bir kamera, 1700 mAh pil ve GSM 900 ve 1800 desteği gibi özelliklerle donatıldı. Bluetooth desteği de sunan telefon, FM radyo özelliğini de sunuyor. reeder Samsun fabrikasında ilerleyen dönemde P13 akıllı telefon modeli de üretilecek. Yerli malı olacak telefon 5.9 inç büyüklüğünde ekran, Android 8.1, 4 çekirdekli 1.3 GHz MT 6739 işlemci, 3 GB RAM, 13 Megapiksel ana, 8 Megapiksel ön kamera, 4000 mAh pil gibi özellikler sunacak.

Yerli teknolojiyle neler yapabileceğini gösteren bir yatırım

Şirketin kurucu ortakları Uygar Saral ve Sezen Sungur Saral’ın ev sahipliğinde yapılan açılışa aralarında Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin Kaynak ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ile şehrin önde gelen isimleri katıldı. Organize Sanayi Sitesi’nde bulunan fabrikanın açılış töreninde konuşan reeder Yönetim Kurulu Başkanı Uygar Saral, memleketi Samsun’a bu yatırımı yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirirken, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin yerli teknolojiyle neler yapabileceğini gösteren bir yatırımın açılışına katıldığını ifade etti. Terzioğlu, reeder’ın hikayesinin Türkiye’nin teknoloji gelişiminde çok önemli bir anı olacağının altını çizdi.