Skip to main content

Turkcell, 2012’nin ilk çeyreğinde yüzde 12 büyüdüğünü açıkladı. Turkcell Grup gelirleri, yüzde 43 oranında büyüyen iştirakler ve Türkiye’de yıllık yüzde 52 büyüyen mobil internet gelirlerinin katkısıyla 2012’nin birinci çeyreğinde 2,38…

Turkcell, 2012’nin ilk çeyreğinde yüzde 12 büyüdüğünü açıkladı. Turkcell Grup gelirleri, yüzde 43 oranında büyüyen iştirakler ve Türkiye’de yıllık yüzde 52 büyüyen mobil internet gelirlerinin katkısıyla 2012’nin birinci çeyreğinde 2,38 milyar TL olarak gerçekleşti. Grup AVFÖK’ü, bir önceki yıla kıyasla yüzde 12 büyüyerek 703 milyon TL’ye yükselirken, 2012 birinci çeyrek net karı yüksek performans, finansal gelirler ve kur farkının pozitif etkisiyle yüzde 56 artışla 515 milyon TL oldu.  

Turkcell’in faturalı abone sayısı ise 12 milyon seviyesini aşarak toplam abonelerinin yüzde 35’ine ulaşırken, toplam abone sayısı bir önceki yıla göre 1,4 milyon artışla 34.5 milyon oldu.

İlk çeyrek mobil internet gelirleri ele alındığında ise, yıllık yüzde 52 oranında artarak 229 milyon TL oldu. Mobil servisler ve mobil internet gelirlerindeki artışla Turkcell’in ses dışı gelirleri yüzde 25 artışla 529 milyon TL’ye yükselirken mobil internet kullanıcı sayısı da yıllık yüzde 15 artışla 12.1 milyon seviyesine ulaştı.

Turkcell’in 2012 birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Müşterilerine mobil iletişim, fiber genişbant ve şimdi de bilgi ve iletişim teknolojileri çözümlerini hızlı ve kaliteli altyapı ile birlikte sunan Turkcell Grup olarak bu çeyrekte de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. Altyapıdaki üstünlüğümüzü yenilikçi çözümler ve en iyi müşteri deneyimi ile birleştirerek Türkiye ekonomisine ve işletmelerin bütçelerine katkı sağlayacak Turkcell SüperBulut’u ve her ekranda kişisel televizyon deneyimi yaşatacak Turkcell TVPlus’ı müşterilerimize sunduk. Önümüzdeki dönemlerde de, Türkiye’ye dünyadaki en yeni teknolojileri getirmeye devam ederek liderliğimizi sürdüreceğiz. Dünyanın prestijli kurumlarınca sayılı örnekler arasında gösterilen güçlü mobil ve fiber altyapısı, inovasyon odağı ve sosyal sorumluluk projeleri ile Türkiye’nin geleceğine katkı sağlamayı sürdürüyoruz” dedi.