Skip to main content

Türk Telekom, fiber altyapı uzunluğunu 2023 yıl sonu itibarıyla 437 bin km’ye yükseltirken hane kapsamasını 32,2 milyona çıkardı.

Türk Telekom, 2023 yıl sonu itibarıyla fiber ağ uzunluğunu 437 bin km’ye ve hane kapsamasını 32,2 milyona yükselttiğini açıkladı. Şirket, LTE baz istasyonlarının yüzde 52’sini fiberle bağlayarak yeni nesil teknolojilere uygun hale getirdi.

Türk Telekom Destek Hizmetleri ve Satınalma Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Beytur, Türkiye’nin her köşesini yüksek hızda internetle buluşturmak için çalıştıklarını belirterek, “Türkiye’nin BTK Raporu 4. çeyrek verilerine göre 562 bin km’lik toplam fiber ağ uzunluğunun 437 bin km’sini Türk Telekom olarak tek başına tesis etmiş durumdayız. Gelecek akıllı teknolojiler, akıllı şehirler üzerinde şekilleniyor. Bu teknolojilerin efektif kullanılması için fiber altyapı, fibere bağlı baz istasyonları büyük önem arz ediyor. Türkiye FTTH Konseyi’nin son raporuna göre FTTH/B alanında 18 milyon hane erişimiyle fiber altyapımız Avrupa’da ikinci sırada yer alıyor. Yine aynı rapora göre fiber abone sayısında Avrupa’da üçüncü sıradayız. Türkiye’yi yarının teknolojileri ile doğru zamanda buluşturmak için faaliyetlerimize ara vermeden devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.