Skip to main content

Türkiye’de internetin başlaması ve yayılmasında büyük katkıları olan Doç. Dr. Mustafa Akgül vefat etti.

Türkiye’de “internet” denildiğinde akla gelen isimlerin başında gelen ve “internetin babası” lakabıyla tanınan Doç. Dr. Mustafa Akgül dün vefat etti. 69 yaşında hayata gözlerini yuman Doç. Dr. Mustafa Akgül, , Türkiye’de internetin tanınması ve kullanılması konusunda çeşitli konferanslarda ciddi çaba harcamıştı. Akgül ayrıca Linux işletim sisteminin Türkiye’de yaygınlaşması için de önemli çalışmalar yapmıştı.

Btdunyasi.net Genel Yayın Yönetmeni Kemalettin Bulamacı’nın yazısından öğrendiğimize göre, Akgül 1980’li yıllarda, Ege Üniversitesi’nde Türkiye’nin internet ile tanışması için çalışan Prof. Dr. Oğuz Manas’ın ardından, ‘İnternet Çetesi’ olarak adlandırılan dörtlü içerisinde yer aldı. Akgül, Türkiye’deki ilk internet bağlantısını takiben “İnternet’in Babası” lakabını almıştı.

Akgül, Türkçe’deki ilk internet kitabının da yazarıydı

1970 ODTÜ İnşaat Mühendisliği, 1974 ODTÜ Matematik/Yöneylem mezunu olan Doç. Akgül, 1981 yılında Waterloo University’den (Kanada) Combinatorics and Optimization üzerine doktora derecesini aldı.

University of Delaware ve North Carolina State University’de misafir hocalık yapmış ve 1987’den beri Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi olarak çalışıyordu.

Doç. Akgül, İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, ve TOBB Sektör Kurulu üyeliği ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyesi görevlerini üstlenmişti. İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği başkanlık görevlerini de yerine getirdi.  İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim ve İnternet Haftası’nı düzenleyen ekibin başında yer aldı

Akgül ayrıca ilk basılı Türkçe İnternet kitabı olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”nın yazarı idi. Akgül’ün cenazesi, 15 Aralık Cuma günü ikindi namazını müteakiben Doğramacızade Ali Paşa Cami’sinde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedilecek.

Doç. Dr. Mustafa Akgül görev yaptığı Bilkent Üniversitesi’nden de Akgül’ün vefatına ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:

“Acı Kaybımız… Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü’nden Doç. Dr. Mustafa Akgül’ü kaybettik.

Türkiye’de internetin babası olarak kabul edilen değerli hocamızı kaybettik…

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mustafa Akgül vefat etmiştir. Merhuma rahmet, tüm sevenlerine, Bilkent camiasına ve ailesine başsağlığı diliyoruz.

Merhumun Cenazesi 15 Aralık 2017 Cuma günü ikindi namazını takiben Doğramacızade Ali Paşa Camiinden kaldırılacak ve Karşıyaka Mezarlığında toprağa verilecektir.”