TEKNOLOJİ

Burcu Şahin | 15.03.2017 - 14:26

Türk girişimci Apple’ın marka ismini tescillemiş

En değerli markalar arasında zirvede olan teknoloji devi Apple, önemli bir markasının isim hakkını Türk bir girişimciye kaptırdığı ortaya çıktı.

Apple’ın akıllı saati Apple Watch‘un lansmanı yapılmadan önce saatin adı iWatch olarak anıldı. Akıllı saat pazarına giriş yapan Apple, saatinin adını uzun süredir beklendiği gibi iWatch değil de Apple Watch olarak duyurdu. Saatin adı Apple Watch olarak belirlense de, iWatch ismini de isim haklarını da elinde bulundurmak isteyen Apple, İsviçreli saat üreticisi Swatch ile yıllardır mahkeme kapısında. Swatch ismine benzerliğinden dolayı mahkemelik olan iki dev şirket şimdi bir araya gelerek Türk girişimciye karşı birlik olmuş durumdalar.

Hürriyet’in haberine göre, Apple 2013 yılında Türk Patent Enstitüsü’ne ‘iWatch’ adının tescili için başvuruda bulunmuştu. Fakat bu başvuru, kısa bir süre sonra, ‘benzer bir markanının tescilinin mevcut olması’ nedeni ile ertelenmişti. İşte o markanın tescil sahibi Türk girişimci Ahmet İhsan Aktuna.

Aktuna, 2008 yılında Matriks Ram Dış Ticaret şirketi ile iWatch markasının, 2009’da ise Arıkan İthalat Saat Sanayi ve Dış Ticaret şirketi ‘i_watch’ adını ayrı ayrı tescil ettirmiş. Daha sonrasında ise Matriks Ram’in eski sahibi olan Ahmet İhsan Aktuna, Eylül 2009’da tescil ettirdiği markayı kendi üzerine almış. Bu nedenle Apple, iWatch markası için tescil alamıyor.

iWatch ismini Apple’dan önce aldı
iWatch markası için Nisan 2008’de başvuru yapan ve bu başvuruyu Eylül 2009’de tescil ettiren Ahmet İhsan Aktuna, Apple’ın Türkiye’deki avukatlarının bir süre önce kendisi ile temasa geçtiklerini kaydetti.

Aktuna, konuyla ilgili açıklamasında”Benim daha önce ortak olduğum bir şirket vardı daha sonra bu şirketi kapattık. Şirketi kapatınca markayı üzerime aldım. Apple, bu marka bende olduğu sürece ‘iWatch’ ismi ile Türkiye’de ürün satamaz. Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz günlerde, bu saatlerin üç boyutlusunu önümüzdeki süreçte piyasaya süreceklerini açıkladı. Şu anda markanın hem üretim hem de satış hakkı bende. Bu konuda Apple’dan beklediğim teklif ise 5 milyon dolar.”dedi.