İŞ DÜNYASI

Sebla Kutsal | 15.03.2017 - 13:50

3 bini aşkın işletmeye 345 milyon lira Ar-Ge desteği

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, 2010'dan bu yana sürdürülen ‘Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Programı’yla toplam olarak; 3 bin 241 işletmeye, 345 milyon lira destek sağladıklarını bildirdi.

KOSGEB‘in teknoloji ve Ar-Ge‘ye yönelik desteklerine ilişkin Anadolu Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunan Biçer, teknoloji alanında katma değeri yüksek, ülke ekonomisine daha fazla getirisi olacak ürün ve firmaların yurt dışına açılmasına çalıştıklarını, teknoloji ve Ar-Ge’ye yönelik destek programlarını çoğaltmaya gayret ettiklerini söyledi. KOSGEB bünyesinde bulunan Teknoloji ve Yenilik Destekleri Dairesi‘nin destek programlarını titizlikle hazırlandığını dile getiren Biçer, 2010’dan bu yana sunulan Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Programıyla 3 bin 241 işletmeye, 345 milyon lira destek sağladıklarını belirtti.

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, tekno girişimci olan yeni firmaların, üniversitelerle ürünlerini geliştirmeleri, pazarlanabilir hale getirmeleri ve yurt dışına satabilmeleri konusunda da bir işbirliği fırsatı sunduklarına işaret etti. İlki 1992 yılında ODTÜ bünyesinde kurulan Teknoloji Geliştirme Merkezlerini (TEKMER) üniversite bünyesinde daha çok iş yapabileceğini düşünerek dönüştürdüklerini dile getiren belirten Biçer, bu çerçevede onlara dışarıdan destek verme sürecini de yakında başlatacaklarını vurguladı.

150 bin liraya kadar teknopark desteği

Uluslararası kuluçka merkezi kurma ve işletme niyetinde olan teknoloji geliştirme bölgeleri, üniversiteler ve bunlarla işbirliği yapacak organize sanayi bölgelerine de özellikle çağrıda bulunduklarını anımsatan Biçer, “ABD’de üç uluslararası kuluçka merkezi kurulursa, bunlara destek vereceğiz, dedik. Beş talep aldık, bunları değerlendirdik ve üçünü seçtik. Şu anda birinci seçtiğimiz ODTÜ, Silikon Vadisi’ne kuluçka merkezi kurdu. Yıldız Teknopark önderliğinde bir konsorsiyum da ikinci kuluçka merkezini kurmak üzere. Türkiye’de üniversite, teknopark, teknoloji geliştirme merkezi bünyesinde, tekno girişimci olan girişimcilerimizin, finansmana erişim, ürün geliştirme ve pazarlama anlamında yurt dışındaki imkânlardan yararlanmalarını hedefliyoruz” diye konuştu.

Biçer, tekno girişimcilerin yurt dışına açılmasını sağlayacak çalışmalar yaptıklarına dikkati çekti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan KOSGEB’e devredilen Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama (Teknopazar) desteği hakkında bilgi veren Biçer, bu kapsamda prototipi çıkmış ürünlerin, yurt dışına pazarlanmasında 150 bin liraya kadar yüzde 100 destek verdiklerini bildirdi.