Skip to main content

Türkiye’nin 2014 yaz mevsimi tatil trendlerini inceleyen Tripsta, ülkemizin seyahat profilini ortaya koydu

Online seyahat acentesi Tripsta, Türkiye’nin 2014 yaz mevsimi tatil trendlerini inceledi ve ülkemizin seyahat profilini ortaya koydu.

Tripsta, en çok seyahat edilen şehirlerden, yılın tatil için en çok tercih edilen dönemlerine kadar pek çok veriyi derledi.

Tatil zamanı

Buna göre 2014 yılında ülkemizde en çok seyahat edilen hafta 9 Haziran haftası oldu. Geçen yıl en çok Ağustos ayında seyahat edilmişti. Bu yıl ise seyahat severler yazın başında Ramazan başlamadan tatile çıkmayı tercih etti. Bunda Ramazan ayını ailelerinin yanında geçirme isteği etkili oldu.

Londra yine 1 numara

1 Haziran – 31 Ağustos arasında Türkiye çıkışlı uçuşlar ile gidilen ilk üç popüler destinasyon Londra, Moskova ve Moldova’nın başkenti Kişinev oldu. Londra Kulesi, Buckingham Sarayı, National Gallery, Tate Modern gibi önemli yapılara ev sahipliği yapan Londra Türkiye’de turistler açısından popülerliğini bu yıl da korudu.

Moskova da “vizesiz” seyahat etmek isteyen Türk turistlerden ilgi görürken, Moldova’nın yemyeşil başkenti Kişinev ise en çok şarap turları, kanyağı ve birasıyla turistleri kendine çekti.

Geçen yılın aynı döneminde ilk üçte Londra, Odesa ve Bakü yer alıyordu. 2014’ün diğer popüler kentleri ise şöyle sıralandı:

1. Londra
2. Moskova
3. Kişinev
4. Bakü
5. Amsterdam
6. Atina
7. Odesa
8. Brüksel
9. Viyana
10. Berlin