Skip to main content

Bugün gerçekleşecek Apple etkinliğinde yanıtlanması beklenenler 31 soruda özetlendi

Apple’ın ilk giyilebilir cihazı hakkında bugün gerçekleşecek etkinliğinde daha detaylı bilgiye erişebileceğiz.

Giyilebilir cihazın bugün gerçekleşecek etkinlikte ana konu olması bekleniyor. Apple’ın yeni ürün kategorisine girmesinin üzerinden (ilk iPad’in duyurusundan bugüne) dört yılı geçti.

Uzun zamandır giyilebilir cihaz hakkında çıkan haberlerin aslı bugün ortaya çıkacak.

Fast Company, konuya ilişkin yanıtlanması beklenen soruları derledi. Hazırlanan uzun soru listesinin yanında muhtemel yanıtlar da yer alıyor.

Temel sorular

1 Ürünün adı ne olacak?
Tüm dünya, Apple’ın beklenen akıllı saati için ‘iWatch’ adını veriyor. iWear’ı tercih edenler de mevcut.

2 Yeni ürün ne zaman ulaşılabilir olacak?
Re/Code’un yaptığı tahmine göre 2015 yılında.

3 Akıllı cihazın kaç versiyonu olacak?
KGI Securities’den bir analist, 1,3 inç ve 1,5 inç olmak üzere iki versiyondan bahsediyor. Cihazın iki yeni sürümü hakkında erkek ve kadın özelinde olacağı konuşuluyor.

4 Yeni cihazın fiyatı ne kadar olacak?
Apple’ın cihazın fiyatı için 400 dolar olacağı düşünülüyor. Cihazın farklı versiyonları olursa; şirketin farklı fiyat anlayışını benimsemesi bekleniyor.

Apple, giyilebilir cihazlarını tanıtabilir; ancak cihazı piyasaya sunana kadar fiyatı hakkında konuşmayı erteleyebilir.

Ocak 2007’de Apple, orijinal iPhone’un ne kadar olabileceğini duyurmuştu. Üstelik ürünün satışı Haziran ayına kadar başlamamıştı.

5 Cihazın çalışması için iPhone’a ihtiyaç var mı?
Muhtemelen. (Android işletim sistemine sahip olması çok düşük bir ihtimal)

6 Eğer gerekirse; hangi iPhone modelleriyle uyumlu çalışacak?
Son çıkan iPhone” modelleri “yeni iPhone” modeline göre daha uygun bir yanıt olacak.

7 Hangi işletim sistemini yürütecek?
9toMac’a göre; iOS olacak.

8 Üçüncü parti uygulamaları yürütecek mi?
Yine 9toMac’a göre; evet.

9 Giyilebilir ürünün kendi Apple Store’u olacak mı? Yazılım için iPhone App Store’a mı bağlı olacak?
9toMac’a göre; bu sorunun yanıtı kesin değil.

Endüstriyel Tasarım

10 Tasarım neye benzeyecek?
Beklediğinizden daha büyük mü küçük mü olacak? Ne kadar incelikte olacak? Bileğe takılma biçimi nasıl olacak? Ürün, hangi malzemeden yapılacak? Henüz bu soruların yanıtları bilinmiyor. Bu durum da Apple etkinliğine ilişkin bilgilerin teknoloji dünyasına sızmama nedeni olabilir.

11 Görünüşü saate benzeyecek mi?
Apple, saat endüstrisinden çalışanları işe alıyor. John Ive’ın İsviçre’nin başının belada olduğunu söylediği iddia ediliyor.

Bu durum, iPhone’un akıllı telefonlara yaptığı gibi Apple’ın yaratacağı cihaz da saat endüstrisine damgasını vurabileceğine işaret edebilir. Ya da böyle bir durum olmayabilir.

Özellikler ve teknolojisi

12 Hangi ekran teknolojisini kullanacak?
Wall Street Journal’a (WSJ) göre; kullanılacak ekran OLED olacak. Sunulacak yeni ürün aynı zamanda OLED’e sahip ilk Apple cihazı olacak. OLED, Samsung Galaxy S5 gibi Android telefonlarda kullanılan teknoloji.

13 Cihazda kavisli ekran yer alacak mı?
WSJ’a göre; bu sorunun yanıtı evet. Ancak mevcut kavisli tasarıma sahip giyilebilirlere benzeyecek mi bilinmiyor.

14 Ekranı korumak için safiri kullanacak mı?
New York Times’a göre bu sorunun yanıtı evet, kullanacak. Safir, tüketici elektroniğinde yeni bir materyal. Kullanılan bu materyal, yüksek kaliteli kol saatlerinde kullanılan maddeye benziyor.

15 Dokunulabilir ekranı olacak mı?
Teknoloji basınının tahminlerine göre bu sorunun yanıtı evet.

16 Ne tür sensörleri olacak?
WSJ’ın haberine göre; sensör sayısı 10’a ulaşacak. Çok konuşulan sensörlerden biri terleme sensörü.

17 Peki kablosuz teknolojiler?
Muhtemelen Bluetooth olacak. Wi-Fi ve/veya olması düşük ihtimal.

18 NFC’ye sahip olacak mı?
Yeni cihazda Apple’ın sonunda NFC’ye ( Yakın Alan İletişimi – Near Field Communications) yer vereceği söyleniyor. Ödemeler ve muhtemel diğer uygulamalar için oldukça kullanışlı olacak.

19 Siri’ye yer verecek mi?
Giyilebilir cihazlar için ses girişi çok da mucize bir özellik değil. Bir cihazla etkileşime geçerek konuşmanın etkin olmayan bir şekilde gerçekleştiğini gösteren birçok örneği bulunuyor.
Ancak birçok seçenekten biri, Siri’nin kullanışlı olabileceği söyleniyor.

20 Bu da ses kullanımından ziyade yazılı yapmak anlamına gelecek mi?
Apple’ın mikroskobik ekranda Q klavye üzerinde bu hizmeti vereceğini hayal etmek biraz zor. Samsung’un Gear S cihazında olduğu gibi. Ancak burada yine tahminler sözkonusu, ne olacağı belli olmaz.

21 Aktif olarak kullanılmadığı zamanlar ekran açık kalacak mı?
Öyle olması bekleniyor. Alternatif yaklaşım ise hareket sensörünün devreye girerek; cihaza baktığınız zaman aktif olması.

22 Pil ömrü nasıl olacak?
The Information’da yer alan habere göre; Apple çalışanları, cihazın ne kadar dayanacağı üzerine beklentileri azaltmaya çalışıyor.
Bu mantıklı çünkü, OLED veya LCD ekrana sahip hiçbir akıllı saatin, etkili denebilecek bir pil ömrüne sahip olduğu söylenemez.
Apple’ın giyilebilir cihazı bir günden daha az dayanıyorsa; bu büyük bir hayal kırıklığı olacaktır. Eğer iki gün dayabilirse, bu da yeterlilik derecesine sahip olmuş olacak. Ancak üç gün veya daha uzun dayanırsa bu gerçekten mutlu bir sürpriz olacaktır.

23 Yeniden nasıl şarj edebilirsiniz?
NYT’nin haberine göre; kablosuz olacak. Akıllı telefonda çok şaşırtıcı bir özellik değil. Örneğin Motorola’nın Moto 360’ı kablolu şarj aleti bulunmuyordu. Ancak Apple’ın şık bir tasarımla bu teknolojiyle birlikte çalışma fırsatı sunuyor.

Yetenekleri

24 Ön plana çıkan bir özelliğe sahip olacak mı?
Samsung’un Gear Fit, fitness’ı odağına alan bir akıllı saat. Her Android Wear saati bildirimleri vurguluyor. Apple’ın giyilebilir ürününün bir veya iki özelliğini vurgulayıp vurgulamayacağı belli değil.

25 Ödemeler nasıl işleyecek?
Teknoloji dünyasında ortaya çıkan birçok dedikodu, Apple’ın giyilebilir cihazı ve iPhone 6’da ijital cüzdan olacağı yönünde. Ancak nasıl bir deneyim sunacağı henüz netlik kazanmış değil.

26 Ne gibi fitness özellikleri olacak?
Adımlarınızı saymak ve uyuma modellerinizi görüntülemek gibi özelliklere sahip olacağı muhtemel. Bu özellikler, giyilebilir cihazın sahip olduğu temel özellikler.

27 Sağlık ile ilgili başka özellikler olacak mı?
Apple’ın kendi giyilebilir cihazının ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA – US Food and Drug Administration) tarafından sertifikalı olmasını istediği yönünde dedikodular bulunuyor. Söylentiler doğru çıkarsa; teknoloji devinin beklenmedik planları olduğunu söyleyebiliriz.

28 Daha başka?
Bir akıllı saat için harita, değeri anlaşılamamış uygulamalardan biri. Yabancısı olduğunuz bir kent içinde dolaşırken oldukça kullanışlı bir uygulama.

29 Üçüncü parti olanaklar neler?
Apple’ın giyilebilir uygulamanın ilk versiyonunu tanıtması üzere bir ya da iki yazılımcıyı etkinlikte sahneye davet etmesi bekleniyor. Eğer bu olasılık gerçekleşirse; şirket cihazın nasıl algılanacağı ile ilgili açıklama yapacaktır.

30 Üçüncü parti uygulamalar, cihazın farklı özelliklerini baz alarak ne kadar erişime sahip olacak?
Apple’dan söz ediyorsak; teknoloji devinin güvenli olmayan erişimlerde dikkatli olmaya özen göstereceği söylenebilir.

31 Neyi bilmiyoruz?
Apple’ın bugüne kadar gizliliğini koruduğu giyilebilir cihaz hakkında önemli gerçekler olabilir. Diğer bir seçenek de bugüne kadar konuşulanlar ve düşünülenler, ortaya yanıltıcı bir tablo çizmiş olabilir.

Kaynak: Fast Company

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Adrian Clark