FİLM

Erdem Akın Temel | 28.06.2022 - 19:31

Top Gun: Maverick, Tom Cruise’un ilk milyar dolarlık filmi oldu

Top Gun: Maverick, pandemi döneminde vizyona giren milyar dolarlık ikinci film olurken; Tom Cruise’un kariyerinin ilk milyar dolarlık filmi.

1986 yılında vizyona giren Top Gun’ın devam filmi Top Gun: Maverick, gişede bir milyar dolarlık hasılatı aşarak “milyar dolarlık filmler” kulübüne girdi. Milyar dolarlık hasılata ulaşan ellinci film olan Top Gun: Maverick, son Amerikan aksiyon film yıldızı kabul edilen ve her iki filmde de Maverick lakaplı Pete Mitchell karakterini canlandıran Tom Cruise’un 40 yıllık kariyerinde de bir ilk oldu. Cruise’un bir filmi ilk kez milyar dolar barajını aştı.

Filmin yapım şirketi Paramount Pictures da durumdan bir hayli memnun. Zira Top Gun: Maverick, 1997 yılında gösterime giren Titanic’ten sonra şirketin ABD’de bir milyar dolar gişe hasılatı elde eden ikinci filmi. Küresel gişe hasılatı söz konusu olduğunda ise Titanic, Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü ve Transformers: Kayıp Çağ’ın ardından milyar dolar gişe hasılatı elde eden dördüncü Paramount Pictures filmi.

Pandemi öncesinde milyar dolarlık gişe hasılatına ulaşan film sayısı artmaya başlarken, pandemi ile sinema sektörü durmuş, dolayısıyla milyar dolarlık filmlerin sayısı da düşmüştü. Bu dönemde bahsi geçen seviyeye ulaşan tek film Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok olurken; Top Gun: Maverick, pandemi döneminde çekilen ikinci milyar dolarlık film kabul ediliyor.

Düzeltme: Haberin ilk halinde geçen Top Gun: Maverick’in Paramount Pictures’ın gişe hasılatı bir milyar doları aşan ikinci filmi olduğu bilgisi yanlış. Zira, 2011 yılında vizyona giren Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü ve 2014 yılında vizyona giren Transformers: Kayıp Çağ, küresel gişede bir milyar doları aşmışlardı. Fakat Top Gun: Maverick, Paramount Pictures’in ABD iç piyasasında milyar dolar gişe hasılatını aşan ikinci filmi.

Kaynak: ‘Top Gun: Maverick’ becomes the first $1 billion Tom Cruise film – CNN Business