GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 28.06.2022 - 16:09

ESA’dan büyüleyici bir Merkür videosu

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile Japonya Uzay Araştırma Ajansı’nın (JAXA) iş birliği ile yürütülen BepiColombo görevinde Merkür üzerinden ikinci geçişini tamamlayan MPO'nun kaydettiği görüntüler paylaşıldı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile Japonya Uzay Araştırma Ajansı’nın (JAXA) iş birliği ile yürütülen BepiColombo görevi kapsamında, Mercury Planetary Orbiter (MPO) adlı uydu Merkür üzerinden ikinci geçişini tamamladı. Bu geçiş sırasında çekilen bir videoyu yayınlayan ESA, Merkür’e yakından bir bakış imkânı sağlıyor.

Videoda Merkür’de yer alan ve göktaşı çarpması sonucu oluşan yaklaşık bin 550 kilometre çapındaki Caloris havzası da görülebiliyor.

NASA, Merkür’de 2011 ila 2015 yılları arasında Messenger görevini yürütmüştü. JAXA ve ESA, bu görevin ardından BepiColombo ile Merkür’e dair bilgi havuzunu genişletmeyi hedefliyor.

MPO’nun ilk geçişi geçtiğimiz yılın Ekim ayında, ikinci geçişi 23 Haziran tarihinde gerçekleştirdi. MPO’nun Merkür üzerinden dört geçiş daha yapması planlanıyor. Bir sonraki geçiş yaklaşık bir yıl sonra gerçekleştirilecek.

Kaynak: This Mercury flyby video shows the planet in amazing detail – Digital Trends