Skip to main content

FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Apple CEO’su Tim Cook ve Google CEO’su Sundar Pichai’ye yazdığı mektupta TikTok’un güvenlik tehdidi oluşturduğunu belirtti; uygulamanın uygulama mağazalarından kaldırılmasını istedi.

ABD Federal İletişim Kurulu (FCC) komisyon üyesi Brendan Carr, tartışmalı veri işleme politikalarına dikkat çektiği TikTok için Google ve Apple’a yazdığı mektupta, şirketlerden TikTok’u Google App Store ve Apple App Store’dan kaldırmalarını istedi. Bu isteğin sebebi, TikTok’un Çin’de bulunan çalışanlarının ABD’li kullanıcıların verilerine erişebilmeleri.

TikTok’un ByteDance adlı şirket tarafından geliştirildiğine ve şirketin Çin menşeili olduğuna değinen Carr, ByteDance’in Çin Komünist Partisi ile ilişkilerine ve Çin’in gözetim amaçlı taleplerine karşılık vermesi gerektiğine dikkat çekti. Carr, TikTok’un veri toplama yöntemlerine ve Beijing’in hassas veriye erişimine değindi, TikTok’un kabul edilemez bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu belirtti.

BuzzFeed News tarafından paylaşılan, TikTok’un Çin’de bulunan çalışanlarının ABD’li kullanıcıların verilerine erişebildiklerine dair haberin ardından TikTok, ABD’li kullanıcıların verilerini ABD’de yer alan Oracle sunucularına taşıyacağını açıklamıştı.

Kaynak: FCC Commissioner writes to Apple and Google about removing TikTok – TechCrunch