Skip to main content

TikTok, ABD’de potansiyel yasak için kullanıcıları senatörlere ulaşmaya çağırdı.

ABD’de önümüzdeki dönemde genel bir TikTok yasağı getirebilecek yasa tasarısının Temsilciler Meclisi’nden geçmesinden bir gün sonra şirket bunu engellemek için ciddi anlamda uğraşmaya başladı.

Hatırlarsanız iki gün önce TikTok’un ABD’de yasaklanmasının önünü açan yasa tasarısı Meclis’ten resmi olarak geçti. TikTok bu kararın üzerine hemen harekete geçti ve kullanıcıları ABD Senatörlerine ulaşmaya ve uygulamanın kendileri için ne kadar önemli olduğuyla ilgili hikâyelerini paylaşmaya çağırdı. TikTok bunun yanı sıra kullanıcılara “TikTok yasağına karşı oy vermemelerini istemelerini” isteyen yeni uygulama içi mesajlar göndermeye başladı.

Mesajlar, “Amerikalıları Yabancı Düşmanların Kontrollü Uygulamalarından Koruma Yasası”nın şirket için ne kadar büyük bir tehdit olduğunu gösterir nitelikteç

Yeni bir videoda doğrudan kullanıcılara çağrıda bulunan TikTok CEO’su Shou Zi Chew, platformu korumak için yasal haklarını kullanmak da dahil olmak üzere ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini belirtti. Chew, kullanıcıları hikâyelerini paylaşmaya davet etti ve “Sesinizi duyurun” dedi.

@tiktokResponse to TikTok Ban Bill

♬ original sound – TikTok

Tasarı oylama için Senato’ya gittikten sonra kabul edilirse Başkan Biden tasarıyı imzalayacak ve TikTok’un ana şirketi ByteDance’ın uygulamayı başka bir şirkete satmak için yaklaşık altı ayı olacak, aksi takdirde TikTok ABD’de bir yasakla karşı karşıya kalacak.

Kaynak: TikTok is now asking users to call their Senators to prevent a US ban – engadget