Skip to main content

Sunucusuz nesne yönelimli bulut teknolojileri geliştiren Retter.io, Boğaziçi Ventures ve Inveo Ventures katılımıyla 1,5 milyon dolar yatırım aldı.

Boğaziçi Ventures, 2024 yılındaki ilk ve 50. yatırımını perakende teknolojileri alanında faaliyet gösteren ve IaaS (Infrastructure as a Service) çözümleri geliştiren Retter’a yaptı. 1,5 milyon dolarlık yatırım turu Boğaziçi Ventures liderliğinde gerçekleşti. Bu yatırım turuna Inveo Ventures’ın yanı sıra melek yatırımcılar katılım sağladı.

Retter, Baran Baygan, Emre Öget ve Ömer Babaoğlu liderliğinde perakende teknolojileri alanında 2021 yılında faaliyetlerine başladı. Boğaziçi Ventures liderliğinde gerçekleşen yatırım turunda Inveo Ventures ve melek yatırımcılar ile birlikte toplam 1.5M dolar değerinde yatırım alan Retter, AWS üzerine inşa edilmiş işletim sistemi ile, işletmelere 10 kat daha hızlı geliştirme yapabilecekleri bir platform sağlıyor. Starbucks, Unilever, Emirates, Doğuş Grubu ve Koç Grubu gibi büyük markalara açık kaynak kodlu hazır cüzdanlar, promosyon sistemleri, sadakat sistemleri ve hızlı teslimat sistemleri sunan Retter, işletmelerin zaman ve maliyet tasarrufu elde etmesini sağlıyor.

Boğaziçi Ventures Yönetici Ortağı ve CEO’su Barış Özistek, “Boğaziçi Ventures olarak 50. yatırımımızı ‘disruptive teknolojilerinin’ en önde gelenlerinden olan yapay zekâ ile elektronik ticaret alanında fark yaratan Retter’a yaptık. Retter’ın sektörün önemli oyuncularından biri olacağına inanıyoruz. Portföyümüze katılan ve yapay zekâ alanında gerçekleştirmiş olduğumuz 50. yatırımımız Retter’ın, başarılı ekibi, ürünü ve bizim Boğaziçi Ventures olarak her zaman en büyük katma değerimizin maddi destekten bile öncelikli gördüğümüz deneyim aktarımı ve mentorluğumuz ile hedeflediği başarıya çok hızlı ulaşacağına eminiz” dedi.

Retter.io’nun kurucusu Baran Baygan, Retter olarak, sektördeki yeniliklere öncülük etmeye devam etmek için bu ilk tur yatırımıni stratejik bir şekilde kullanacaklarını belirterek şunları söyledi: “Bu yatırım, ürünlerimizi olgunlaştırma, üretken yapay zekâyı (GenAI) ürünlerimizin destekçisi konumundan daha merkezi bir konuma taşıma, multi-cloud desteği ve satış-pazarlama kaslarımızı genişleterek MENA bölgesi başta olmak üzere uluslararası pazarlarda büyümemize büyük bir ivme kazandıracak. Amacımız, çalıştığımız kurumların maliyet optimizasyonlarını artırarak, dijital dönüşüm süreçlerindeki yatırımlarını daha hızlı ve değerli sonuçlar alabilecek şekilde dönüştürmek. Boğaziçi Ventures ve Inveo öncülüğündeki bu yatırım ile sektördeki pozisyonumuzu güçlendirmeyi, ürün ve çözümlerimizi daha geniş kitlelere sunmayı hedefliyoruz.”

Inveo Yatırım Holding ve Gedik Yatırım ortaklığında kurulu bir CVC yapılanması olan Inveo Ventures’ın Genel Müdürü Haluk Nişli ise “Teknolojisi ve büyük ölçekli müşteri portföyü ile de bizleri oldukça etkileyen Retter.io’nun portföyümüze katılan 8. girişim olmasından ötürü mutluluk duyuyoruz. Bundan sonraki süreçte Retter.io ekibini global pazarlarda desteklemeye, vizyonları doğrultusunda yazmak istedikleri başarı hikayesinde yanlarında yer almaya çalışıyor olacağız. Retter.io ekibi nezdinde tüm katılımcılar için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.