Skip to main content

Elon Musk’ın yapay zekâ şirketi xAI, Grok chatbot’unu açık kaynaklı hale getirerek Github’da paylaştı.

Elon Musk’ın yapay zekâ şirketi xAI, Grok AI modelinin temel kodunu açık kaynaklı hale getirdi. Şirket bunu GitHub’da “314 billion parameter Mixture-of-Expert model” olarak tanımladı. Apache 2.0 lisansı altında piyasaya sürülen modeli eğitmek için kullanılan verilerin açık kaynak yayımlanmadığını belirtelim.

Bir blog yazısında xAI, modelin konuşmalar için kullanmak gibi belirli bir uygulamaya göre ayarlanmadığını söyledi. Şirket, Grok-1’in detay vermeden “özel” bir yığın üzerinde eğitildiğini belirtti.

Elon Musk, X’te xAI’ın bu hafta Grok modelini açık kaynak kodlu hale getirmeyi planladığını söylemişti. Şirket, geçen yıl Grok’u, X Premium+ kullanıcılarının erişebileceği bir chatbot olarak piyasaya sürmüştü. Özellikle, chatbot X verilerinin bir kısmına erişebiliyor ancak açık kaynaklı model, sosyal ağ bağlantılarını içermiyor.

Pek çok önemli şirket, Meta’nın LLaMa’si, Mistral, Falcon ve AI2 de dahil olmak üzere bazı yapay zekâ modellerini açık kaynaklı hale getirdi. Şubat ayında Google ayrıca Gemma2B ve Gemma7B adında iki yeni açık model yayımladı. Grok’un kodunu açık kaynak olarak yayımlaması, bu şirketlerin modelleriyle rekabet etmesini de sağlayacak.

Bazı yapay zekâ destekli araç üreticileri halihazırda çözümlerinde Grok’u kullanmaktan bahsetmeye başladı bile. Perplexity CEO’su Arvind Srinivas, X’te şirketin Grok’ta konuşma araması için ince ayar yapacağını ve onu Pro kullanıcılarının kullanımına sunacağını paylaştı.

Kaynak: xAI open-sources base model of Grok, but without any training code – TechCrunch