Skip to main content

TikTok, Effect Creator Rewards programında bazı değişiklikler yaparak, içerik üreticilerin ürettiği efektlerden para kazanmasını kolaylaştırıyor.

TikTok, Effect Creator Rewards programına katılmaya hak kazanmak için daha düşük bir eşik ve yeni bir ödeme yapısı gibi yaklaşan değişiklikleri duyurdu.

Mayıs ayında efekt ve filtre üreticilerine ödenecek yaklaşık 6 milyon dolarlık bir bütçeyle duyurulan Effect Creator Rewards programına hak kazanmak için gereken video sayısı düşürüldü. Daha önce içerik üreticilerin efektlerinin en az 500 bin videoda kullanılması gerekiyordu. Artık içerik üreticilerin platformda yalnızca 5 efekt yayımlaması ve bunlardan en az üçünün 1000 videoda kullanılması gerekiyor.

TikTok ayrıca içerik üreticilerin bireysel efektler için para kazanmasını da kolaylaştırıyor. Programın önceki versiyonunda, ürettiği efektler 500 bin videoda kullanılan kişiler para kazanıyordu. Artık para toplamaya başlamak için her efektin uygun bölgelerdeki yalnızca 200 bin videoda kullanılması gerekiyor.

Bunun yanı sıra program 14 ülkede daha sunuldu. Artık Brezilya, Avustralya, Kanada, Finlandiya, Endonezya, İrlanda, Japonya, Kore, Malezya, Hollanda, Filipinler, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Vietnam’daki içerik üreticiler de bu programa katılabilecek.

TikTok, ödemelerde yeni bir yaklaşım benimseyeceğini de duyurdu. Yeni kurallara göre ödeme oranı artık tüm içerik üreticiler için sabit ücret yerine değişken olacak. Bu da içerik üreticilerin efektleriyle oluşturulan videolar için, videonun oluşturulduğu bölge gibi belirli faktörlere bağlı olarak farklı ödemeler alacağı anlamına geliyor.

TikTok blog yazısında “TikTok’a her gün neşe, heyecan ve yaratıcılık getiren canlı efekt üreticileri topluluğumuzu takdir etmeye ve ödüllendirmeye kararlıyız” diyor.

Kaynak: TikTok is changing how it pays filter creators – engadget