Skip to main content

X CEO’su Linda Yaccarino, on binlerce dezenformasyon ve yasadışı içeriğin platform üzerinden kaldırıldığını belirtti.

Hatırlarsanız bu hafta başında Avrupa Komisyonu Üyesi Thierry Breton, Hamas ve İsrail arasında yaşanan çatışmaların ardından X’te dolaşan dezenformasyon ve yasadışı içeriği engellemedeki başarısızlığı konusunda Elon Musk’a sert bir açık mektup göndererek uyarıda bulunmuştu.

Uyarının ardından X’ten yanıt geldi. X CEO’su Linda Yaccarino imzalı bir mektupta, şirket tarafından oluşturulan bir ekiple on binlerce dezenformasyon ve yasadışı içeriğin platformdan kaldırıldığı belirtildi. Ayrıca terörist gruplarla, şiddet veya aşırılıkla bağlantılı olduğu tespit edilen yüzlerce hesabın da kapatıldığı ifade edildi.

Mektupta halen denetlenmesi ve kontrol edilmesi gereken toplam ne kadar içerikle karşı karşıya olunduğuna dair herhangi bir tahminde bulunmayan Yaccarino, X’in kolluk kuvvetlerinin taleplerine yanıt verdiğini ancak bu yazının yazıldığı sırada şirketin Europol’den herhangi bir talep almadığını da söyledi.

Thierry Breton, X’in ardından Meta’ya da bir uyarıda bulundu ve aynı şekilde dezenformasyon barındıran içerikleri kaldırması için 24 saatlik süre verdi. TechCrunch’a açıklama yapan Meta, AB’ye yanıt vermek için bir ekip kurduğunu ve zararlı içeriği platformdan uzak tutmak için aktif olarak çalıştığını söyledi.

Kaynak: Linda Yaccarino responds to EU: 700 Community Notes, 5K+ images shared on Israel-Hamas war, “thousands” of pieces of content removed – TechCrunch