Skip to main content

Avrupa Birliği (AB), Elon Musk’ı X’in İsrail-Hamas savaşı süresince dezenformasyonla mücadelesi konusunda uyardı.

Avrupa Birliği Komisyonu Üyesi Thierry Breton, bir mektupla Elon Musk’ı, X’in “yasadışı içerik ve dezenformasyon” yaydığı konusunda uyardı.

Breton Musk’a yazdığı mektupta, “Hamas’ın İsrail’e karşı gerçekleştirdiği terör saldırılarının ardından, platformunuzun AB’de yasadışı içerik ve dezenformasyon yaymak için kullanıldığına dair göstergelerimiz var” dedi ve Musk’a Dijital Hizmetler Yasası’nın (Digital Services Act – DSA) içerik denetimiyle ilgili çok kesin yükümlülükler getirdiğini hatırlattı.

Breton özellikle, İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgisi bulunmayan eski silahlı çatışmaların yeniden tasarlanmış görselleri veya video oyunlarından alınan görüntüler gibi sahte ve manipüle edilmiş görüntü ve belgelerin platformda yayılmasına dikkat çekti.

Musk’a 24 saat süre verildi

İlgili makamların uyarılarına rağmen bunların kaldırılmadığını gördüklerini aktaran Breton, yasadışı içeriklerin X’ten kaldırılması için Elon Musk’a 24 saat süre verdiğini ifade etti. Breton mektubunda “Bu talebe önümüzdeki 24 saat içinde hızlı, doğru ve eksiksiz bir yanıt vermenizi rica ediyorum. Yanıtınızı Dijital Hizmetler Yasası’na uygunluğunuza ilişkin değerlendirme dosyamıza ekleyeceğiz. Olası bir soruşturmanın açılması ve uygunsuzluğun tespit edilmesinin ardından cezai yaptırımların uygulanabileceğini hatırlatmak isterim” diye yazdı.

Elon Musk ise Breton’a verdiği yanıtta, “Politikamız her şeyin açık kaynak ve şeffaf olmasıdır, AB’nin de desteklediğini bildiğim bir yaklaşım. Lütfen bahsettiğiniz ihlalleri kamuoyunun görebilmesi için listeleyin” dedi.

Kaynak: EU official warns Elon Musk about X’s handling of disinformation amid Israel-Hamas war – engadget