Skip to main content

PlayStation 5’in yeni modelleri daha küçük ve ince bir tasarıma kavuşuyor.

Sony, PlayStation 5 ve PlayStation 5 Digital Edition’ın yeni, daha küçük versiyonlarının Kasım ayında mağaza raflarına çıkacağını duyurdu. Üstelik Digital Edition konsolları için bir Ultra HD Blu-ray disk sürücüsü de yolda.

PlayStation’ın blog gönderisine göre, bu yeni versiyonlar PS5 Slim veya buna benzer bir markayla adlandırılmıyor; bunlar yalnızca Sony’nin en yeni konsolunun yeni amiral gemisi versiyonları.

Tasarımları lansman modellerine benzer ancak artık dört ayrı kapak panelinden oluşuyor. Her iki taraftaki üst panellerde PlayStation logosu ve parlak kaplama bulunurken, alt paneller mevcut PS5 modelleriyle aynı mat malzemeden yapılmış. Tasarım, Sony’e göre PS5 ve PS5 Digital Edition’ı daha hafif hale getiriyor ve her iki konsolun hacmini yüzde 30 oranında azaltıyor.

PS5 Digital Edition sahipleri alt kapak panellerinden birini PS5 için 80 ABD doları tutarındaki Ultra HD Blu-ray Disk Sürücüsü ile değiştirebilecek. Bu da onların yalnızca dijital konsol olarak satılan konsolda oyunların fiziksel kopyalarını oynatmalarına veya film izlemelerine olanak tanıyacak. Bu yeni PS5 modellerinin her ikisi de yatay bir stantla geliyor, ancak 30 dolar fiyatla yeni bir dikey stant da yapım aşamasında.

Daha ince tasarıma rağmen yeni PS5 modelleri fiyat indirimiyle gelmiyor. Disk sürücüsü içeren model halen mevcut PS5 modeliyle aynı fiyatta. PS5 Digital Edition ise, mevcut modelden 50 dolar fazla. Yeni PS5 ABD’de 500 dolara, yeni PS5 Digital Edition ise 450 dolara satılacak. Türkiye’de ise fiyatlar henüz açıklanmadı.

PlayStation’ın blog gönderisine göre, bu yeni modellerin Kasım ayında ABD’deki mağaza raflarına çıkmasıyla birlikte her iki PS5 konsolunun lansman sürümleri aşamalı olarak kaldırılacak.

Kaynak: PlayStation 5 is getting a slimmer (but not cheaper) redesign next month – digitaltrends