Skip to main content

TikTok, iOS cihazları için geçiş anahtarlarıyla (passkey) oturum açma özelliğini kullanıma sunuyor.

Popüler video paylaşım hizmeti TikTok kullanıcıları artık Apple ID’leriyle ilişkilendirilmiş geçiş anahtarıyla giriş yapma seçeneğine sahip olacak, bu da Face veya Touch ID kullanarak hesaplarına kolayca girebilecekleri anlamına geliyor.

Anahtarlardan birinin web sitesi veya hizmetle ilişkili bir genel anahtarken, diğerinin yalnızca kullanıcının cihazında saklanan özel bir anahtar olduğunu belirtelim.

TikTok’ta iPhone ve iPad’ler için geçiş anahtarlarını kullanabilmek için cihazların iOS’un en son sürümünü çalıştırması gerekiyor. Apple, geçiş anahtarlarını parola yönetim sisteminde sakladığı için, iCloud Anahtar Zinciri de etkinleştirilmeli. Son olarak, Apple ID’leri için iki faktörlü kimlik doğrulama açık olmalı.

Bu ay Asya, Afrika, Avustralya ve Güney Amerika’daki belirli bölgelere geçiş anahtarı desteğini sunmaya başlayacak olan TikTok, özelliğin zamanla başka yerlerde ve diğer işletim sistemlerinde de kullanılabileceğini, büyük olasılıkla Kuzey Amerika’ya ve Android cihazlara da geleceğini söyledi. Özelliğin ülkemize gelip gelmeyeceği henüz net dedğil.

Giriş seçeneğine erişen TikTok kullanıcıları, uygulamanın altında yer alan profillerine gidip Menü’deki Ayarlar ve gizliliğe erişerek özelliği etkinleştirebilirler. Buradan da, Hesap seçeneğine erişmeleri ve ardından kurulum ekranını görmek için iCloud geçiş anahtarına dokunmaları gerekiyor.

Kaynak: TikTok rolls out passkey login for iOS devices – engadget