Skip to main content

Microsoft ve Sony sonunda anlaşmaya vardı. Call of Duty, PlayStation’da kalmaya devam edecek.

Activision Blizzard’ı satın almasıyla ilgili aylarca süren sert bir çekişmenin ardından Microsoft ve Sony, milyarlarca dolarlık Call of Duty serisini PlayStation’da tutmak için bir anlaşma imzaladı.

Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Activision Blizzard’ın satın alınmasının ardından Microsoft ve PlayStation’un Call of Duty’nin PlayStation’dan kalması için bağlayıcı bir anlaşma imzaladığını duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Dünya genelinde oyuncuların en sevdikleri oyunları oynamak için daha fazla seçeneğe sahip olduğu bir geleceği dört gözle bekliyoruz” diye tweet atarak anlaşmayı duyurdu.

Spencer, Microsoft’un Sony ile olan anlaşmasının şartlarını açıklamadı. Ancak Axios’tan Stephen Totilo, Twitter’da anlaşmanın 10 yıl süreceğini belirtti.

Bilmeyenler için hatırlatalım. Sony, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasına tepkiliydi. Ancak Microsoft ABD’deki Activision Blizzard davasını kazandı ve Sony de geri adım attı. Söz konusu davada ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), 68,7 milyar dolarlık anlaşmaya ihtiyati tedbir konulması için mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme ise bunu reddetmişti. Daha sonra FTC kararı temyize götürdü ancak beklediği sonucu alamadı. Temyiz mahkemesi de Komisyonun geçici durdurma talebini reddetti. Şu anda anlaşmayı onaylamayan tek ülke İngiltere. Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA) Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma girişimini rekabetin bozulacağını belirterek reddetmişti. Ancak kısa süre önce Microsoft ve CMA, Activision satın alımını müzakere etmek için uzlaşmayı kabul etti.

Kaynak: Sony agrees to 10-year Call of Duty deal with Microsoft – The Verge