Skip to main content

Meta’nın Twitter rakibi uygulaması Threads, 6 Temmuz’da kullanıma sunuldu. Peki nedir bu Threads ve nasıl kullanılır gelin birlikte bakalım.

Bağımsız bir uygulama olmasına rağmen Instagram’a bağlı çalışan Threads, metin tabanlı bir konuşma uygulaması. Kullanıcıların Instagram bilgilerini ve platformda takip ettiği hesapları içe aktarmasına olanak tanıyan uygulama, tüm dünya ile aynı anda ülkemizde de kullanıma sunuldu. Kullanıcıların diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi metin, video ve fotoğraf gibi gönderiler oluşturmasına, gönderileri beğenmesine ve gönderilere yorum yapmasına olanak sunan Threads’de ne gibi özelliklerin mevcut olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Threads nedir?

Meta’nın Instagram ekibi tarafından oluşturulan Threads, 500 karaktere kadar kısa gönderiler veya güncellemeler yayımlamanıza izin veren bir platform. Threads’de kullanıcılar bağlantılar ve fotoğrafların yanı sıra en fazla 5 dakika uzunluğunda videolar paylaşabiliyor.

Threads’in kullanıcının Instagram hesabına bağlı olduğunu belirtelim. Meta, bir Threads gönderisinin Instagram hikâyelerinde veya herhangi bir platformda bir bağlantı olarak kolayca paylaşılabileceğini söylüyor.

Kullanıcıların akışı Instagram veya Threads’de takip ettiği kişi ve hesapların gönderilerinin yanı sıra önerilen hesaplardaki gönderileri de içeriyor. Ancak Twitter’daki gibi “Sana Özel” ve “Takip Edilenler” diye bir ayrım yok. Yani Threads, hem takip edilen hem de önerilen hesaplardaki gönderileri tek bir akıştan gösteriyor. Kullanıcılar ayrıca, Ayarlar menüsünden akışlarındaki belirli sözcükleri gizleyebiliyor ve kimlerin kendisinden bahsedebileceğini seçebiliyor.

Threads nasıl kullanılır?

Platform, oturum açmak için Instagram giriş bilgilerinin kullanılmasını gerektirdiğinden, Threads’e katılmak için bir Instagram hesabının olması gerekiyor. Hesap açıldığında, Instagram kullanıcı adları içe aktarılıyor, bununla birlikte özelleştirilebilir bir profil de oluşturmak mümkün.

Threads’de kullanıcılar, Instagram’da zaten takip ettiği hesapları birkaç tıklama ile kolayca takip edebiliyor, bir gönderi veya “Thread” oluşturduğunda, onu kimin görüntüleyebileceğini seçebiliyor. Thread demişken, Twitter’daki tweet’in Threads’de Thread olduğunu belirtmekte fayda var.

Takip etme, engelleme, hesap dondurma ve hesap silme gibi etkinlikler hem Threads hem de Instagram için geçerli ve Instagram’da yönetilebiliyor. Yani üç nokta açılır menüsünü kullanarak kullanıcıların her iki platformdan birinde yaptığı bu eylemler bir diğer platforma yansıyor.

Katılım için bir Instagram hesabı gerektiren Threads hesabını silmek, bağlantılı Instagram hesabını silmeyi gerektiriyor. Meta, Threads İlave Gizlilik İlkesinde şu bilgileri veriyor: “Threads profilinizi istediğiniz zaman dondurabilirsiniz, ancak Threads profiliniz yalnızca Instagram hesabınız silindiğine silinir.”

Ancak Instagram başkanı Adam Mosseri, Threads’de paylaştığı bir gönderide, Meta’nın sorunun farkında olduğunu ve şu anda Threads hesabının ayrı olarak silinmesine izin vermenin bir yolunu aradığını söyledi.

 

Post by @mosseri
View on Threads

 

Threads ve Twitter arasındaki farklar neler?
  • Hatırlarsanız Elon Musk, Twitter’da doğrulanmış hesapların günde 10 bin, doğrulanmamış hesapların günde 1000 ve yeni doğrulanmamış hesapların ise günde 500 gönderi okuyabileceğini açıklamıştı. Threads’te ise böyle bir sınırlama bulunmuyor.
  • Paylaşımlar için Twitter’da karakter sınırı 280, Threads’de ise bu sınır 500.
  • Threads, Twitter’ın sunduğu bir özellik olan doğrudan mesajlaşmayı desteklemiyor.
  • Threads, kullanıcıların (doğrulanmamış olanlar da dahil) 5 dakikalık videolar yayımlamasına izin verirken, Twitter, doğrulanmamış kullanıcıları iki dakika 20 saniye ile sınırlıyor.
  • Threads, Twitter’dan farklı olarak diğer profillerin beğenilerini görüntülemek için ayrı bir sekme sunmuyor.

 

Bakalım Threads, Twitter’ı sallanan tahtından indirebilecek mi hep birlikte izleyip göreceğiz.

Kaynaklar

Meta’s Threads Is Here. What It Is and How to Use It – CNET

Threads, Instagram’s ‘Twitter Killer,’ Has Arrived – The New York Times

Twitter vs Threads: What are the key differences? – The Economic Times

Threads profile can only be deleted by deleting Instagram account, Meta says – TechCrunch

Meta is working to stop deleted Threads accounts from nuking Instagram too – engadget