Skip to main content

Spotify abonesi iPhone kullanıcıları artık App Store üzerinden ödeme yapamayacak.

Müzik dinleme platformu Spotify, Premium abonelik ücretinin ödemesini App Store üzerinden almayacağını açıkladı. App Store üzerinden ödeme yapan Spotify Premium abonelerinin, reklamsız dinlemeye devam etmek için başka bir ödeme yöntemi kullanmaları gerekecek.

Spotify, yeni Premium abonelerine bir süredir App Store aracılığıyla uygulama içi satın alımları kullanarak ödeme yapma şansı sunmuyordu, şimdi bu ödeme yöntemini kullanan eski aboneler de App Store’dan ücret ödeyemeyecek.

Variety’de yer alan habere göre, Spotify App Store üzerinden ödeme yapan kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla e-posta gönderdi. E-postada şu ifadeler yer aldı: “Spotify Premium’a katıldığınızda abone olmak için Apple’ın faturalandırma hizmetini kullandığınız için sizinle iletişim kuruyoruz. Maalesef, artık bu faturalandırma yöntemini bir ödeme şekli olarak kabul etmiyoruz.”

Konu ile ilgili açıklama yapan Spotify, kısa süre önce “az sayıda kullanıcıya Premium hesaplarının bağlı olduğu eski bir ödeme yönteminin kullanımdan kaldırıldığını” bildirmeye başladığını söyledi.

Açıklamaya göre e-posta ile bilgilendirilen kullanıcılar, bir sonraki fatura döneminden itibaren otomatik olarak ücretsiz reklam destekli bir hesaba geçirilecek. Kullanıcılar daha sonra Spotify.com üzerinden hesaplarına giriş yaparak Premium hesaba yükseltme seçeneğine sahip olacak. Spotify’a göre bu adımlar, tüm kullanıcılara tutarlı ve en iyi abonelik deneyimini sunmaya yardımcı olacak. Şirketin destek sitesinde Spotify ödemeleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Spotify ve Apple, Apple’ın App Store politikaları ve ücretleri konusunda anlaşmazlığa düşmüştü ve Spotify 2016 yılında Apple’ın uygulama içi ödeme sisteminden çıkmıştı. Spotify’ın bu kararı almasındaki neden, Apple ile yaşadığı App Store ücretleri konusundaki anlaşmazlık olabilir.

Kaynak: Spotify is removing App Store payment option for legacy subscribers – TechCrunch