Skip to main content

Üç kişiden ikisinin yapay zekâ destekli görselleri ayırt edebildiği teste 2 bin 579 kişi katıldı.

Doğrulama platformu Teyit tarafından paylaşılan bilgilere göre; testte ThisPersonDoesNotExist.com adresinden alınan, StyleGAN2 isimli yapay zekâ algoritması tarafından üretilen insan görselleri ve gerçek insan fotoğraflarının, yapay zekâ üretimi mi yoksa gerçek mi olduğu soruldu. Teste 2 bin 579 kişi katılırken, doğru yanıt verme oranı yüzde 67,84 olarak kaydedildi.

Platform, ayrıca seçim dönemlerinde yapay zekâ tarafından üretilen içeriklere karşı daha dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Teyit Eğitim İçerikleri Sorumlusu Zeynep Şahin, “Yapay zekâ teknolojisi o kadar hızlı gelişti ki gerçeğe epey yakın görsel çıktılar artık neredeyse her gün karşımıza çıkabiliyor. Yapay zekânın ürettiği sahte kurguları tespit etmeye yönelik ipuçlarının da aynı hızda güncellenmesi gerekiyor. Yalnızca Türkiye’nin değil, dünya nüfusunun neredeyse dörtte birinin sandık başına gittiği bu yıl, yapay zekâ tarafından üretilen içeriklere karşı daha dikkatli olunmalı” dedi.

Seçim yılında yapay zekânın seçmen davranışını etkileyebileceğinden endişe edildiğini belirten Şahin’e göre, adayların yapay zekâ ile oluşturulmuş deepfake görüntü ve seslerinin kullanılması, bu teknolojiye karşı seçim döneminde dikkatli olmamız gerektiğini hatırlatıyor. Zira dezenformasyonun dozunun artması, alışılmışın dışında yöntemlerle oluşturulmuş yanlış bilgilerin üretilmesi, yapay zekâ ile üretilmiş ses ve görüntülerin gerçeklik algısını bozması, bu küresel seçim yılında beklenenler arasında yer alıyor. Şahin, “teyit.org olarak hazırladığımız test, ipuçlarını yakalamak ve bir görselin yapay zekâ üretimi olup olmadığını anlamak için dikkat edilmesi gerekenleri, uygulamalı bir biçimde öğrenmek için etkili bir araç sunuyor” diye konuştu.

Teyit Eğitim İçerikleri Sorumlusu Zeynep Şahin

Teyit Eğitim İçerikleri Sorumlusu Zeynep Şahin

Tespit için de yapay zekâdan yararlanılabilir”

Zeynep Şahin, OpenAI’ın duyurduğu metin komutlarından video üretebilen Sora’nın ortaya çıkmasından sonra yapay zekânın gerçeğe yakın üretim kapasitesinin daha da belirginleştiğini belirterek, “Her ne kadar yapay zekâ ile üretilmiş görüntü ve sesler artık gerçeğe çok yakın olsa da onların doğruluğunu teyit etmek hâlâ mümkün. Biz kullanıcılara düşen başlıca görev, karşımıza çıkan görsel, video ve seslerin kaynağını sorgulamak ve sosyal medya akışımıza daha eleştirel bir gözle bakabilmek için yavaşlamak. Şüpheli görseldeki bozulmalar gözle görülür olmasa bile, bir görselin yapay zekâyla üretilip üretilmediğini anlamak için de yapay zekâ araçlarından yararlanılabiliyor. Yapay zekâ, sebep olduğu düşünülen sorunun çözümünü de sunuyor. Sekiz yıldır yanlış bilgiyle mücadele eden teyit.org olarak, hem seçim öncesinde yanıltıcı bilgilerin doğrulunu teyitliyor hem de geçmiş seçim dönemlerinde sıkça karşılaşılan yanlış ve yanıltıcı bilgileri belirli başlıklar altında toplayarak paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Alarm zilleri çalmak için erken olabilir”

Yapay zekâ konusundaki görüşlerin iki ayrı uçta konumlandığını ve bir gerilime sebep olduğunu söyleyen Şahin, “Bir yandan faydalarını konuşuyoruz, bir yandan da işimizin elimizden gideceğinden veya geleceğin en tehlikeli suçlarının yapay zekâ ile üretileceğinden korkuyoruz. Yapay zekâyla üretilen sahte kurguya sahip içeriklerin, seçmenleri sandığa gitmemeye ikna etmek, gerçeklik algısını bulandırmak gibi riskleri seçim dönemlerinde daha çok öne çıkıyor. Örneğin Ocak 2024’te ABD’de Joe Biden adına, yapay zekâ tarafından onun sesinin taklit edildiği bir sahte ses kaydı, seçmenlerden sandığa gitmemelerini istiyordu. Risklerin farkında olmanın her zamankinden daha önemli olduğunu bilmek gerekiyor. Ancak öte yandan bazı uzmanlar, bu teknolojiyle ilgili alarm zillerinin erken çalındığı görüşünü paylaşıyor. Harvard Üniversitesi’nden akademisyenler tarafından kaleme alınan araştırmada, yeni teknolojilerin insanlarda her zaman panik yarattığı belirtiliyor. Yanlış bilgi sorununa yönelik sürdürülebilir çözümlerin geliştirilmesine katkıda bulunan Teyit olarak, eğitim içeriklerimizde yapay zekâ konusuna odaklanıyor ve teyitçiliği yapay zekâ çağına uyarlıyoruz. Eleştirel bakış açısı kazanmak isteyen herkes, Teyit’in içeriklerinden yararlanarak yapay zekânın iyi potansiyeline dair bilgi sahibi olabilir” değerlendirmesinde bulundu.