Skip to main content

OpenAI, metinden video oluşturan yeni yapay zeka modeli Sora’yı tanıttı.

OpenAI, dün gece Sora adlı metinden video oluşturan yeni yapay zekâ ürününü duyurdu.

Şirket, blog gönderisinde Sora’nın metin komutlarıyla gerçekçi ve yaratıcı sahneler oluşturabildiğini ifade ediyor. O kadar gerçekçi ki Sora’nın bu videoları yapay zeka ile oluşturduğuna inanması güç. OpenAI’ın açıklamasına göre Sora, kullanıcıların isteklerine bağlı olarak ve görsel kaliteyi koruyarak bir dakikaya kadar uzunlukta videolar oluşturabiliyor.

Açıklamada Sora’nın, birden fazla karakterin, belirli hareket türlerinin ve konu ile arka planın doğru ayrıntılarının yer aldığı karmaşık sahneler oluşturabildiği belirtiliyor. OpenAI ayrıca modelin, komutları doğru bir şekilde yorumlayabilmesine ve canlı duyguları ifade eden ilgi çekici karakterler oluşturabilmesine olanak tanıyan derin bir dil anlayışına sahip olduğunu söylüyor.

Model aynı zamanda hareketsiz bir görüntüye dayalı bir video oluşturabildiği gibi, mevcut bir videodaki eksik kareleri doldurabilir veya genişletebiliyor.

OpenAI, Sora’nın zararlar veya riskler açısından değerlendirilmesi amacıyla red team üyelerinin kullanımına sunulduğunu ve profesyonellere yararlı olacak şekilde geliştirilebilmesi için geri bildirim almak üzere bir dizi görsel sanatçı, tasarımcı ve film yapımcısının erişimine açıldığını belirtiyor.

OpenAI ayrıca, mevcut modelin şimdilik karmaşık bir sahnenin fiziğini doğru bir şekilde simüle edemeyebileceğini veya belirli neden-sonuç örneklerini doğru şekilde yorumlayamayabileceğini söylüyor.

Sora ile üretilen video örneklerine ulaşmak için tıklayın.

Kaynak: OpenAI introduces Sora, its text-to-video AI model – The Verge