Skip to main content

Boyner’in özel markası Fabrika için yapay zekâ desteğiyle tasarlanan E 4.0 Design Studio X Fabrika koleksiyonu tanıtıldı.

Boyner ve yapay zekâ destekli tekstil tasarım danışmanlık hizmeti veren E 4.0 Design Studio, bir araya gelerek Boyner’in özel markası Fabrika için yapay zekâ destekli kapsül bir koleksiyon tasarladı.

Boyner’in açıklamasına göre; E 4.0 Design Studio X Fabrika koleksiyonunda kumaş, renk ve modeller tamamen yapay zekâ seçimlerinden oluşuyor. Koleksyon, sosyal medyadaki en güncel moda akımlarının, en sevilen renklerin, popüler desen ve modellerin E 4.0 Design Studio’nun kullandığı yapay zekâ “DU” tarafından yorumlanarak tasarlandı. Kadın ve erkek olmak üzere 32 parça barındıran koleksiyonda yalın ve işlevsel bir stil görülürken inovatif kumaşlı tasarımlar öne çıkıyor. E 4.0  Design Studio X Fabrika kapsül koleksiyonunda akıllı kumaş teknolojilerinin kullanıldığını da belirtelim.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

BOYNER (@boyner)’in paylaştığı bir gönderi

Konuya ilişkin açıklama yapan Boyner Büyük Mağazacılık Özel Markalar Kreatif Direktörü Uğur Borak, yapay zekâ desteğiyle hazırlanan kapsül koleksiyonun kendileri için bir ilk olduğunu vurguladı. Yapay zekânın artık alışveriş yolculuğunun da en önemli parçalarından biri olduğunu belirten Borak şunları söyledi: “Günümüz moda sektörünün dinamiklerini değiştirmeye aday yapay zekâ teknolojisi bize modanın tek bir dili olmadığını da gösteriyor. Biz de Boyner’in moda bakış açısını bu çığır açan teknolojinin yansımasıyla buluşturduk ve yeni bir dil oluşturduk. Değişen koşullara kısa zamanda uyum sağlayan bir marka olarak E 4.0 Design Studio ile beraber bir yola çıktık. Moda ekosistemini heyecanlandıran yapay zekâyla tasarlanan, 32 parçadan oluşan kapsül koleksiyonumuzu yapay zekânın hızıyla çok kısa zamanda hayata geçirdiğimiz için mutluyuz.”

Borak’a göre yapay zekâ ile teknolojinin kazandırdığı bakış açısını Boyner’in moda evrenine dahil etmek heyecan verici bir deneyim oldu. “Koleksiyonu hazırlarken yapay zekânın sosyal medya analizleri bize yeni bir tasarım haritası çıkardı. Kumaş seçiminden renklere, desenlerden en sevilen modellere kadar dijital dünyanın en popüler seçimlerini yapay zekâ ile yeniden keşfettik” diyen Borak, koleksiyonun hazırlık süresini bu sayede üç kat hızlandırdıklarına dikkat çekti.

E 4.0 Design Studio Kurucu Ortağı Ezgi Yurdusev ise, yapay zekâ ile modayı buluşturmanın keyifli bir deneyim olduğunu dile getirerek “Bu sayede oyun alanımızı genişlettik. Koleksiyonun tasarım sürecinden kumaş, renk ve model tercihine kadar her aşamasında yapay zekâ dokunuşu yer alıyor. E 4.0 Design Studio’nun kullandığı endüstriyel ölçekte tekstil tasarımı yapabilen DU ile yapay zekâ gücünü Boyner’in perakende ve modadaki deneyimiyle buluşturduk. Herkesin içinde iyi hissedeceği, inovatif, şık ve işlevsel parçalar ortaya çıktığı için mutluyuz” dedi.

Moda ve teknolojiyi buluşturan koleksiyon Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir ve Mersin’deki Boyner mağazalarının yanı sıra boyner.com.tr, Boyner uygulaması ve Boyner Now’da yer alıyor.