Skip to main content

Tesla ve SolarCity’nin geliştirdiği teknoloji Pasifikte bir adanın tamamen güneş enerjisi ile çalışmasını sağlıyor. Detaylar haberimizde…

Tesla ve Solarcity’nin iş birliği ile Ekim ayının sonunda duyurduğu  Solar Roof ve ikinci jenerasyon Powerwall‘87917 projesinde, temiz enerji konusunda yeni haberler var.

tau2

Geçtiğimiz Ağustos ayında, SolarCity için 2.6 milyar dolar ödeyeceğini açıklayan Tesla, satın alma işlemine dair anlaşmanın  tamamlandığını duyurmasıyla enerji üretme konusundaki yeni çözümleri geliştirmeye başladı bile. Tüm dünyayı güneş enerjisi ile çalıştırma hedefiyle yola çıkan Elon Musk ve ekibi, geliştirdiği temiz enerji sistemini Ta’u adasında devreye soktu.

tesla solar city
Tesla ve Solar City’nin kurduğu güneş panelleri şu anda Ta’u adasının tek enerji kaynağı. Adaya yerleştirilen sistem yedi saatlik gün ışığıyla tamamen dolu hale gelebiliyor. Powerpack piller sayesinde, güneşten gelen enerji depolayabiliyor ve güneşsiz günlerde de bu depolanan elektrik kullanabiliyor. Bu sayede ada halkı artık elektrik için para ödemiyor. Tesla’nın ada deneyimi sonrasında hava kirliliği sona ermiş, jeneratör gürültüsü unutulmuş durumda. Her şey yolunda gider, deneyimler başarıya ulaşırsa Tesla’nın bundan sonraki adımı, küçük bir şehri tamamen güneş enerjisi ile çalıştırmak olacak.